160 het N. en O. deel van genoemde plaats. Yoor dezen post geldt het zelfde als hierboven is gezegd voor PagasaDgan-Oost, wat betreft het vuren op 16 en 17 November. Een der doelen was Soeita, hetgeen evenwel moeilijk met de 12 cM. A. te bereiken was, waarom dan ook een kanon van 7 cM. A. Veld op dien post werd ingedeeld, tot het onder vuur nemen van dat gedeelte van Tjakranegara. Tijdens het oprukken der colonnes tegen Tjakranegara zou hoodzakelijk gevuurd worden op het Z. deel van die plaats. Bij het verder voort rukken werd gelast het vuur te staken, maar zich voorbereid te houden op een directe verdediging, daar een vijandelijke bende de reserve uit het Zuiden bestookte. Te Padjang werd den 23en October bet vuur geopend tegen Tjakrane gara en wel in hoofdzaak tegen de poeri met omgeving en het N. en O. deel van die plaats; van dezen post werd ook gevuurd tegen de kam pongs Mondjok, Tanam-Radja, Bangkat-Tjoelik, Teliwong, Topati en Sajang. Tegen de laatste plaats werd gevuurd ingevolge spionnen- berichten, welke meldden dat derwaarts een groot deel der bevolking steeds ter passer ging. De andere kampongs, alle ten N. en NW. van Tjakranegara gelegen, zouden eveneens een toevluchtsoord van de bewoners van Tjakranegara zijn. Ook Soeita is van uit Padjang onder vuur genomen. Het vuur met de mortieren werd hoofdzakelijk gericht tegen de poeri, daar men vele der andere doelen niet kon bereiken. Het hoofddoel bleef dan ook brandstichten. Voor dezen post geldt, wat betreft het vuren op 16 en 17 November, hetzelfde wat voor de beide voor gaande gezegd is. Gedurende het voortrukken der colonnes tegen Tjakranegara op 18 November, moest van dezen post uitsluitend gevuurd worden op Soeita met de kanonnen van 12 cM. A. IX. Bijzonderheden opgemerkt aan vuurmonden en munitiën. In het algemeen mag gezegd worden, dat èn vuurmonden èn muni tiën goed hebben voldaan aan de eischen, die men billijkheidshalve er aan stellen mag. De kanonnen van 12 cM. A. vertoonden weinig abnormaals, alleen zij aangeteekend dat in verband met de bestaaude kaarten wel eenige afwijking in de afstanden was waartenemen en

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 181