161 ten rechte verondersteld werd dat zij uitgeschoten waren. De affuiten zijn ook steeds in bruikbaren toestand gebleven alleen de stelschroeven hielden zich minder goed, daar het zeer dikwijls is voorgekomen dat zij, vooral bij hooge elevaties, krom werden geschoten en vernieuwing of herstelling eischten. Aan de sluitstukken zijn geen noemenswaardige beschadigingen voorgekomen, slechts een enkele maal was de afsluiting minder volkomen, dat evenwel ter plaatse kon worden hersteld. De kauonnen van 12 cM. K. geven ook weinig reden tot opmer kingen, alleen het minder vertrouwbare van de juistheid van het schot; dit was evenwel moeilijk te controleeren, daar de schoten niet konden worden waargenomen. De affuiten hebben alle sterk geleden, vooral de bronzen stelschroefmoeren. Ook de stelschroeven werden betrekkelijk dikwijls krom geschoten. De mortieren van 20 cM. hebben het voor het grootste deel afgelegd. Al betrekkelijk spoedig waren de tappen zoodanig uit hun oorspron- kelijken stand gebracht door het vuren, dat het bezwaarlijk, zoo niet ondoenbaar werd, der mortieren een behoorlijke elevatie te geven. Daarbij ontstonden zoodanige groote scheuren, ter plaatse waar de tappen aan de mortieren zitten, dat gevaar voor afbreken niet was uitgesloten. De stoelen zijn voor het meerendeel bij de tappannen totaal door gescheurd, waardoor zij onbruikbaar werden; bij een stoel is het zelfs voorgekomen, dat zij na een schot in twee deelen op de bedding lag. De Coehoornmortieren zijn slechts zeer zelden aangewend, zoodat daarover niets valt te zeggen. De munitie van 12 cM. A. heeft geen aanleiding tot klachten gegeven. Het niet springen van een projectiel is slechts sporadisch voorgekomen. De buizen der Gkt. hebben altijd behoorlijk gewerkt. De munitie van 12 cM. K. was over het geheel ook goed, alleen is het betrekkelpk veelvuldig voorgekomen dat de Gkt. niet sprongen, waarvan de vermoedelijke oorzaak is, dat de buis uitgedoofd of afgebroken werd, als het projectiel zich een weg moest banen door het lover der boomen. De munitie van 20 cM. Mr. heeft daarentegen dikwijls niet aan haar doel beantwoord. De granaten geven betrekkelijk weinig aan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 182