163 daar het weerstandsvermogen van den vijand hevig geschokt was. De poeri's binnen beide plaatsen leverden vele bewijzen op van de vrij groote juistheid van onze schoten, vooral in verband met het tamelijk primitief geschut en de zeer primitieve richtwijze. Door de colonnes, welke door Tjakranegara zijn opgerukt, is eenstemmig der artillerie lof toegezwaaid over haar uitwerking; nagenoeg alle muren waren op een of meer plaatsen getroffen, waardoor het passeeren althans het spoedig omverwerpen van die muren veel vergemak kelijkt werd. De groote vernieling door ons geschutvuur aan gericht bleek vooral om en bij de poeri's, vooral in Tjakranegara. De Majoran was op verschillende plaatsen getroffen, terwijl de omge ving allerlei sporen van verwoesting droeg. Bovenal moet veel waarde gehecht worden aan de moreele uitwerking van het artillerievuur. De plaatsen waarop ons vuur geconcenteerd is geworden waren grootendeels ontvolkt, alleen de poeri's met naaste omgeving waren, wegens de waarde die het vorstenbestuur aan de verdediging zijner woonplaatsen hechtte, bewoond gebleven, doch ook deze werden bij het oprukken van onze troepen betrekkelijk zwak slechts verdedigd; alleen in een gedeelte van de poeri van Tjakranegara, waar de oude Vorst verblijf hield, is hardnekkig stand gehouden, hoewel slechts door een kleine bende volgelingen. Mocht men al meer succes verwacht hebben van de uitwerking der bijzonder groote hoeveelheid projectielen, die zoowel binnen Mataram als Tjakranegara geschoten zijn, zoo mag toch van het geschut, dat meegevoerd werd en dat behoort tot de beste geschutsoorten van het Indische leger, getuigd worden, dat het aan het doel goed beantwoord heeft. Het doel toch, dat men in hoofdzaak trachtte te bereiken, het onveilig maken van het terrein, het beschadigen der muren, en het toebrengen van verliezen aan personeel, is volkomen bereiktzonder het voorafgaande geschutvuur zou de inneming zoowel van Mataram als van Tjakranegara veel meer offers geëischt hebben. Het blijft even wel een onweerlegbare waarheid, dat met beter en meer aan de eischen des tijds beantwoordend geschut (1) grooter resultaten zouden ver- (1) Men denke hier ook aan het niet kannen bereiken van het O. gedeelte van Tjakranegara door onze kanons van 12 cM. A. en K.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 184