164 kregen zijn, wat betreft de uitwerking van het artillerievuur. De onverflauwde ijver en groote toewijding van den troep hebben zeker veel bijgedragen tot het bereiken van zulke gunstige resultaten als het geval is geweest, want dag en nacht waren de bedieningen der vuurmonden bij de hand, om op de ongeregeldste tijden projectielen te slingeren in alle richtingen binuen de vijandelijke kampongs. XI. Embarkement. Toen eenmaal vastgesteld was welk materieel op Lombok achter moest blijven, is dadelijk een begin gemaakt met het embarkeeren van het overtollige. Door de zware branding, die toen op de kust stond, was dit een alles behalve gemakkelijke taak. De vlotten konden slechts met moeite bij het strand gebracht worden en waren alleen te gebruiken voor goederen, waarop natworden minder schadelijk werkte. De munitie is dan ook steeds met sloepen naar boord gebracht. Aanvankelijk werd alles ingescheept aan boord van een der schepen, die te Ampenan gestationneerd waren, om met dezen bodem naar Java overgevoerd te worden of wel op een ander schip overgescheept te worden. Van de gunstige oogenblikken moest geprofiteerd wordeu, waardoor de duur van de inscheping aanmerkelijk vergroot werd. Geschut en affuitage zijn met behulp van de vlotten aan boord gebracht, waartoe ook weder gebruik gemaakt moest worden van beddingplanken en ribben. De kanonnen werden van de affuiten afgenomen en op den rolwagen tot beneden aan het strand gereden, het kanon werd vervolgens op den grond gestreken en geplaatst op twee ribben, die schuin tegen het vlot waren gesteld (zooals vroeger bij het debarkeeren), alsdan werd het kanon met behulp van reepen op het vlot gerold. Later is beproefd de kanonnen onmiddellijk van den rolwagen op het vlot te rollen; daartoe werden de twee ribben met het eene eind op den rolwagen en met het andere op het vlot gelegd, de ribben waren dan nagenoeg horizontaal. Deze wijze van embarkeeren voldeed uitstekend, het kon zeer vlug geschieden. De affuiten werden over tegen het vlot opstaande beddingplanken op het vlot gereden en daar van de raden ontdaan, ten einde meer op het vlot te kunnen laden. De andere voertuigen, zooals: lastslepers, voorwagens, transportwa gens, enz. werden op het strand van de raden ontdaan en in gedeelten op

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 185