176 Boekit-Seboen aan, terwijl de hoofdcolonne eerst om 8 u. 10 m. van daar naar Kroeng-Baba oprukte. Nadat de hoofdcolonne ten 9 o. 15 m. Kroeng-Raba genaderd was, kwam een Atjeher, een volgeling van Toekoe Tjoet Bantah, den overste Maek mededeeleD, dat de vijand op den linkeroever de benting en het duin bezet had en deze eerst dan zijn vuur zou afgeven, als de companie halverwegen op de brug zou zijn. Terwijl inmiddels op den rechteroever onze artillerie in stelling kwam, opende de vijand plotseling het vuur op de colonne Mack en de rechterzijcolonne, die zoo juist deboucheerde. Eene poging door deze nevencolonne in het werk gesteld, om de Kroeng-Raba te doorwaden en den op den anderen oever gestelden vijand met de bajonet te lijf te gaan, moest door den zeer hoogen waterstand worden opgegeven. Dewijl inmiddels ook onze infanterie, benevens de kanons, hun vuur niet spaarden en de vijand daarop zijne stellingen prijsgaftrok de colonne Mack met den looppas de brug over, om de vluchtenden met haar vuur te vervolgen. In en nabij de verlaten versterking lagen twee gesneuvelde Atjehers, terwijl twee dagen later van een zekeren Smits, een Inlandsch kind, dat sedert 1867 in Atjeh woonde, vernomen werd, dat het totale verlies des vijands niet minde* zou hebben bedragen dan 34 dooden en 49 gewonden. Met de colonne de Neve was het intusschen niet voorspoedig gegaan, dewijl het haar niet was mogen gelukken de gezwollen, 60 M. toen breede rivier over te komen. De l6 luitenant Dekker van die colonne, aan wien het met 8 fuseliers eindelijk gelukt was, met behulp van een vlot de rivier over te komen, kwam om 12 uur zulks den overste Mack melden. Om half een des middags namen de colonnes Mack en de Jongh wederom den terugmarsch aan, begeleid door eenige vijandelijke schutters, die den onzen nog 6 gewonden bezorgden. In het geheel hadden onze troepen een verlies te betreuren van 4 dooden en 19 gewonden. De colonne Le Maire had even als de colonne de Neve geen vijand ontmoet. De houding, bij deze affaire door de bevolking der IV Moekims

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 197