185 aluminium zich bij uitstek eigende tot de vervaardiging van kookgereed- schap, drinkbekers en dergelijke, heeft dit metaal ook in de gewone huishouding eene plaats weten te veroveren." „De voordeelen van aluminium kookgereedschap werden spoedig erkend. „Roestvrijheid en gemakkelijke reiniging leverden in de huishouding niet gering te schatten gemakken op." „Doch behalve deze voordeelen kenmerkt het gebruik van bedoeld metaal zich door volkomen onschadelijkheid voor het menschelijke orga- nismus." „De tot nu toe veelal gebruikt wordende kookgereedschappen geven, omdat zij somtijds van hunne substantie in de spijzen achterlaten, meer malen aanleiding tot hevige gezondheidsstoringen, die zeer dikwijls onbe kend verloopen." „Yoor militaire doeleinden komt het aluminium in aanmerking niet alleen door bovengemelde eigenschappen, maar vooral omdat het zulk een gering soortelijk gewicht bezit, waardoor het o. m. mogelijk werd, gemak kelijk te transporteeren „Feldmenagen" van dat metaal te vervaardigen." „In de aluminiumfabriek van A. Söhlmann te Leipzig zijn, naar de aanwijzingen van den Oberstabsarzt, Dr. Düms, „Feldmenagen" vervaar digd voor 410 personen, welke zich door eene' doelmatige verpakking kenmerken." „Eene „Feldmenage" voor 6 personen bestaat uit eene stevige doos waarin 2 kookpannen, 1 stoofpan, 1 groote eetkom, die bij het stoven tevens als deksel voor de stoofpan kan dienen, voorts: 1 scheplepel, 1 schuimlepel, 1 voorsnijmes, 1 groote vleeschvork, 6 borden, 1 groote koffiekan, 6 kopjes, 3 conserve-bussen, 6 lepels, 6 vorken, 6 tafelmessen, benevens eenige kleine voorwerpen, die bij de spijsbe reiding te velde noodig zijn gebleken." „Het geheele toestel weegt slechts 41 /2 KG. en is 42 cM. hoog". „Bij het transport worden de roosters, die bij het gebruik te velde over de kookgaten enz. kunnen worden gelegd, om de doos gepakt, zoodat deze het toestel voor drukken en stooten beveiligen".

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 206