202 Artikel 16. Alle in dit reglement vermelde pensioenen en onderstanden worden genoten onder den last, aan de zijde van de gepensionneerden en onderstand genietenden, tot naleving van alle verplichtingen, aan haar of hen krachtens dit reglement opgelegd of aan dat genot bij latere algemeene verordeningen te verbinden. De aanvragen om pensioen of onderstand worden gericht in Nederland tot den Minister van Koloniën, in Nederlandsch-Indiè tot den Commandant van het leger en Chef van het Departement van Oorlog aldaar. Met uitzondering van de gevallen, voorzien in artikel 3 sub 3, artikel 11, artikel 13 laatste twee alinea's, en artikel 14, geschiedt de toekenning van pensioenen en onderstanden, in Nederland door den Koning, in Nederlandsch-lndië door den Gouverneur-Generaal, op voordracht van den Commandant van het Leger en Chef van het Departement van Oorlog in Nederlandsch-lndië. In de bij het voorgaande lid uitgezonderde gevallen worden de noodige regelingen getroffen, in Nederland door den Minister van Koloniën, in Nederlandsch-lndië door den Commandant van het Leger en Chef van het Departement van Oorlog aldaar. In alle besluiten, waarbij pensioen of onderstand toegekend, herstel in het genot van pensioen of onderstand verleend, of wel onderstand herzien wordt, moet melding worden gemaakt van de artikelen van dit reglement, waarop die besluiten berusten. Nopens de toekenning van pensioen of onderstand en nopens het herstel in het genot van pensioen of onderstand wordt een authentiek bewijsstuk uitgereikt. Artikel 17. Met toestemming, in Nederland van den Minister van Koloniën, in Nederlandsch-lndië van den Gouverneur-Generaal, kunnen gepen sionneerden en onderstand genietenden zich op vreemd grondgebied vestigen, zonder te dier zake aan eenige korting onderworpen te zijn- Bij het verkrijgen van die toestemming moet door of ten behoeve van de belanghebbenden, ingeval zij het Nederlanderschap bezitten, bij authentieke akte, domicilie worden gekozen binnen het Rijk of binnen zijn koloniën of bezittingen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 223