204 Deze bepaling wordt uitgedrukt in het authentiek bewijsstuk, bedoeld aan het slot van artikel 16. Onder de hierbedoelde verboden beleeningen zijn uiet begrepen de voorschotten door gemeentebesturen, liefdadige of tot algemeen nut werkende instellingen, hetzij renteloos, hetzij tegen eene matige rente verstrekt, tegen tijdelijke afgifte van het voormelde authentieke bewijs stuk, mits de bepalingen, volgens welke die voorschotten worden uitgekeerd, zijn goedgekeurd, in Nederland door Gedeputeerde Staten, in Nederlandsch-Indië door de autoriteiten daartoe aan te wijzen door den Gouverneur-Generaal. Artikel 21. Zoolang de gepensionneerde of een of meer der aan den onderstand deelhebbende kinderen in eenige door het openbaar gezag erkende stichting of instelling van liefdadigheid opgenomen, of door zoodanige instelling, of wel door de gemeente, waarin haar of zijn onderstands domicilie is gevestigd, wordt of worden verpleegd, komt het pensioen of de onderstand ten goede aan de betrokken stichting, instelling of gemeente, met dien verstande nochtans dat deze verplicht is aan of ten behoeve van de gepensionneerde uit te keeren het bedrag, waar mede het pensioen de verplegingskosten overtreft, en dat van den onderstand niet meer aan de bedoelde stichting, instelling of gemeente wordt afgedragen, dan het aandeel in den onderstand bedraagt van hem, hen of haar die verpleegd wordt of worden; en in geen geval meer dan het bedrag der verpleegkosten. Heeft de verpleging plaats in eenige maritieme of militaire zie- keninrichting of wel op eenigerlei wijze ten laste van de geldmiddelen van den Staat of van zijne Koloniën of bezittingen, dan wordt deze zooveel mogelijk bekostigd uit het pensioen of uit het aan deel van den verpleegde in den onderstand, over het tijdvak der verpleging. Overtreffen de verplegingskosten het bedrag van het pensioen of van het bedoelde aandeel in den onderstand, dan komt het meerdere ten laste der begrooting van Nederlandsch-Indië; in het tegenovergestelde geval wordt het beschikbaar gebleven deel van pensioen of onderstand aan of ten behoeve van de daarop 'rechthebbenden uitgekeerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 225