- 221 Immers was de vader nog in leven, deze zou voor zijn hulpbe hoevend kind hebben gezorgd. En de zorg is, door den ontijdigen dood des vaders in en door 's lands dienst, op den Staat overgegaan, al is die vader ook een militairwant diens zoon of dochter valt, door den leeftijd van 18 jaar, niet langer „onder het bereik" van Staatsblad 1860, N°. 27, en heeft juist daardoor, aanspraak op een jaarlijkschen onderstand, indien de 18-jarige daaraan dringende behoefte heeft. Dusde Staat verzorger der nagelaten betrekkingen van in en door den dienst gesneuvelde, omgekomen of overleden Europeesche landsdienaren. Ziedaar den quintessens van Staatsblad 1875, N°. 92. Welk een krachtig bewijs van 's Konings innige belangstelling in het lot zijner burgerlijke en militaire landsdienaren, dienstdoende in Hed.-Indië! Verdienden die gulden bepalingen niet, vooral te velde, met groote letters te prijken aan de wanden der Hospitalen Van hoe menigen lijder zouden die woorden den doodstrijd verzachten! Wanneer de gedachte bij hem opkomt aan den dood, die hem buiten staat zal stellen te zorgen voor zijne natuurlijke kinderen, zijne behoeftige ouders, zijn broeder wiens studiekosten hij draagt zlJne gebrekkige zuster, zijn oom of tante, die de plaats van vader of moeder voor hem bekleedde en voor zijne opvoeding niet alleen alle spaarpenningen opofferde, maar, bovendien zich in schulden stak, dan zouden al die zorgen als rook verdwijnen op een stem van den wand„Brave landsdienaar, laat geen zorgen u kwellenIn den geldelijken nood uwer betrekkingen wordt voorzien. Ik, uw Koning, zal voor u zorgen. Mijn Koninklijk woord daarop, en dat woord zal als een wissel op 's Lands schatkist worden gehonoreerd, al ben ik ook gestorven. In de bewijzen mijner innige belangstel ling in het lot mijner burgerlijke en militaire landslieden leef ik voort. En die onderstand zal worden verleend niet als een aalmoes, maar als een blijk van erkentelijkheid, dat gij uw leven veil hadt voor 's Lands dienst." Bij hoe menigeen kunnen, verder, de behandelde bepalingen een einde maken aan den strijd tusschen plichten als landsdienaars en plichten als verzorger van familiebetrekkingen!

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 242