231 De 12e brigade zal als middencolonne aanvankelijk den aanval der rechtercolonne door haar vuur ondersteunen. Zij is bestemd voor de verovering der Nirnizan-werken. De linkercolonne (Matsoemitsoe) blijft voorloopig ten NO. van Port-Arthur opgesteld. De vooruitgeschoven cavalerie dekt de rechterflank der divisie. De belegeringsartillerie zal bij het aanbreken van den dag haar vuur moeten openen (ter plaatse op de schets aangegeven). Het regiment artillerie (behalve 2 batterijen) zal te 5 uur v.m. in stelling moeten staan nabij den rechtervleugel, ten einde de Hisoezan- versterkingen onder vuur te kunnen nemen. Een bataljon infanterie en een half peloton cavalerie vormen de algemeene reserve. De troepen moeten zich in den nacht gereed maken en bij het aanbreken van den dag den aanval beginnen." Verder bevelen aangaande opstellingsplaatsen van veldhospitaal en bagage. De voorbereidingen werden in alle stilte bij het maanlicht getroffen Het in stelling brengen der vuurmonden kostte in het diep ingesneden terrein veel moeilijkheden; ook de opmarsch der infanterie was hier door uiterst bezwaarlijk. Toch waren bij het aanbreken van den dag alle afdeelingen op hare plaats (zie schets). Tegen 7 uur openden de belegeringsartillerie en de le divisie haar vuur tegen de Hisoezan-werken. Deze beantwoordden het door een der kustforten ondersteund. Omstreeks acht uur was de meest Wes telijke versterking reeds zoodanig geschokt, dat de aanval van het 3e regiment succes had. Na een korten, doch niettemin hevigen strijd werd het werk genomen. De Japanneezen hadden ongeveer 100 man aan dooden en gewonden verloren, waaronder 4 kapiteins. Ook de andere versterkingen der Hisoezan groepen vielen weldra, vooral toen de vuurmonden der eerstgenomen redoute daartegen in stelling werden gebracht. Het bataljon, dat op den dag van Sodaiko als voorhoede misschien minder goed geageerd had, gaf hier door slaande bewijzen van moed en plichtsbetrachting. Te 9 u. 45 ving de voorwaartsche beweging der brigade Hasegawa aan. In eerste linie was aanvankelijk één bataljon. De berg-

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 252