233 in W. en daarna in N. richting, voor een ander deel op jonken, die aan de Zuidkust in gereedheid hadden gelegen. Te 3 uur nm. van den 21en November was Port-Arthur met zijne fortenlinie geheel in Japan's bezit, met uitzondering van de Tigers Tail, welke eerBt den volgenden morgen door het le regiment werden bezet. (1) Intusschen had ook de Japansche vloot, hoewel meer indirect, deel aan de operatiën genomen. Het was toch te voorzien, dat de gewichtigste stapelplaats en toe- vluchtshaven van het Chineesch Noordelijk eskader niet prijsgegeven zou worden, zonder haar ijverig, ook van de zeezijde, te betwisten. De Japansche kruiser Josjino op verkenning uitgezonden, bracht echter bericht, dat de vijandelijke oorlogsschepeu, welke uit den Jaloe-slag waren overgebleven, benevens een viertal kanonneerbooten, te Wei-hai-Wei voor anker lagen. Met het oogmerk hen in een nieuwen slag te wikkelen, stoomden 12 vaartuigen van het hoofd en le en 2e vliegende eskader daarheen (16 November). Drie dagen werd de haven geblokkeerd, doch admiraal Ting kwam niet te voorschijn. Op den 19eu keerde het eskader naar zijne nieuwe basis te Talien- hoan terug. Daar de 21 was aangewezen voor den aanval op Port-Arthur, zetten op dien dag te 1 uur v.m. 18 schepen en 6 torpedobooten daarheen koers. Een zestal bleef achter voor de ondersteuning van Kintsjou, terwijl één bodem van het 3e vliegende eskader op Wei- hai-Wei gedirigeerd werd, om een mogelijk uitstoomen der vijande lijke vloot tijdig te rapporteeren. Deze bleef echter ongeneigd om aan de verdediging van Port-Arthur deel te nemen. Bij het aanbreken van den dag openden de Akagi, Chokai, Osjima, en Maja (4e vl. esk.) haar vuur op de meest Oosteljjke versterkingen, die dit aanvankelijk flauw beantwoordden, doch spoedig geheel staakten. De Tsjiodageposteerd in de Duivenbaai Pigeon bay), bepaalde zich om de streek onveilig te maken, waarlangs zich voortdurend na den val der eerste versterkingen drommen met vluchtelingen bewogen. (1) Onder den kolossalen buit, welke den JapannerB in handen viel, bevonden zioh 57 stukken zwaar geschut en 163 vuurmonden van kleiner kaliber, waaronder eene menigte mitrailleurs.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 254