234 De overige schepen bepaalden zich eveneens tot het najagen der vluchtelingen, waarvan enkele met torpedobooten zich uit de haven verwijderden. Een tweetal dezer vaartuigen werden vernield. Bij den aanval van het 2e regiment op de groote kustforten van den Hwangkin-heuvel traden de torpedobooten van de zeezijde als intimidatiemiddel op. Van een meer actief optreden onthield de vloot zich bijna geheel. De gruwelen te Port-Arthur. Enkele dagen na den val van Port-Arthur uitte zich de pers in scherpe bewoordingen over het gedrag des overwinnaars, nadat deze de poorten der stad was binnengedrongenalle groote bladenStan dardTimesNew York HeraldCentral News en andere invloedrijke organen spuwden in diepe verontwaardiging haar gal over de onmen- schelijke wreedheden, waarmede de Japanneezen zich tegenover de bevolking, die bijna allen wederstand had opgegeven, gedroeg. Schoon die gedragingen later gedeeltelijk in een ander daglicht gesteld zijn, althans velerlei verontschuldigingen werden aangevoerd, achten wij het nochtans onzen plicht om in eene opsomming der feiten, welke de Oost-Aziatische krijg ons getoond heeft, de dagen na Port-Arthur eenigszins breeder te behandelen, dan in andere studiën over den oorlog in den regel plaats vond. Zoo wijdt b.v. „la Guerre Sino-Japanaise" in de Revue mil. de l'Etranger naast enkele veront schuldigende woorden slechts deze zinsnede: „il ya e u pendant plu- sieurs jours des exces de toutes sortes, et même de véritables scènes de sauvagerie, dont l'écho a retenti douloureusement dans les coeurs de tous les amis du Japonnous préférons les passer sous silence." Ofschoon wij dit ook zouden prefereeren, zijn wij er echter van door drongen, dat men daar, waar het de eerste plicht is van elk individu om te trachten de ellenden des oorlogs zooveel mogelijk te keeren, zijn afkeurend oordeel moet uitspreken, overal, waar de wetten der moraliteit met voeten worden getreden. „Es ist der Krieg ein roh gewaltsam Handwerk" zegt Schiller, en die meening moet helaas onderschreven worden. Dat dan althans getracht worde die ruwheid tot het onvermijdelijke te beperken! En dit geschiedde in de dagen na Port-Arthur niet.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 255