236 dat alle mannelijke inwoners boven de vijftien jaar opgeroepen had om de wapenen te voeren en kon dus ook deze als vijand beschouwd worden, wel werd na het binnendringen uit enkele woningen nog op de overwinnaars gevuurd, een en ander moge al als eene verzach tende omstandigheid pleiten, uitwisschen, dat gedurende meerdere dagen eene slachting werd aangericht onder duizenden weerloozen, dat de zoo aan orde en tucht gewende soldaten zich op de meest losbandige wijze aan plunderingen overgaven, dit uitwisschen doet het niet. Daarom, hoe pijnlijk ook de berichten aangaande die dagen voor het Japansche legerbestuur en de natie mogen geweest zijn, deze kunnen niet dan dankbaar zijn, dat de publieke opinie zich recht vaardig en edel heeft uitgesproken, tot heil van het rjjk, dat onge twijfeld ons aller sympathie moet wegdragen. En als we den val van Wei-bai-Wei aan dien van Port-Arthur tegenover stellen, dan tasten wij reeds den machtigen invloed van de openbare meening, die voorzeker in geene der Westersche mogend heden zich op krachtiger en meer humane wijze zal hebben uitge sproken dan in het Rijk der opgaande zon. En ons, die op zoo verren afstand van het operatietooneel verwijderd zijn, voegt het een woord van dank te brengen aan de Times en vele andere organen, waar zij weder getoond hebben, dat de pers edele beginselen huldigende een der machtigste factoren is, een der meest geduchte wapenen in den strijd voor raenschelijk- heid en recht. De aanval der Chineezen op Kintsjou. Terwijl de Japansche wapenen in schier ongeloofelijk korten tijd in Port-Arthur eene schitterende overwinning behaalden, stond Kintsjou aan den aanval van de zijde der Chineezen bloot. Een deel nl. van het leger uit Mantsjoerije onder Soeng had zich tot taak gesteld, om over Nioetsjoean (New-Chwang), Kaiping en Foetsjou (Fu) voortrukkende, te trachten Port-Arthur te ontzetten. Nabij Port-Adams stuitten deze Chineesche troepen het eerst op Japansche afdeelingen. Zooals we hiervoor opmerkten, was in Kintsjou eene bezetting van

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 257