15 De kleeding is de nationaaldrachteen wijde broek en kiel, een vilten hoed en dikke stoffen schoenen. Eene metalen plaat voor en achter bevat de nummers van den man, de provincie en verdere indeeling. De ve'duitrusting i3 uiterst licht: voor de infanterie twee tasschen tot patronen, een derde voor enkele uitrustingstukken. Yivres, keukengereedschap, reserve-kleedingstukken en pionierwerk tuigen worden door koelies gedragen. Een georganiseerd treinwezen bestaat in het geheel niet en de oorlog heeft getoond, dat de Chi- neesche strijdkrachten zich steeds aan plundering moesten overgeven, ten einde in het bezit hunner levensbehoeften te komen. Ponton- trein en ambulancedienst bestonden nog slechts in project; volgens eenen brief van den Heer Giffenden commandant der Tsjen-joeën opgenomen in the Army and Navy Gazette, waren slechts twee artsen aanwezig op eene vloot van twintig schepen en eene macht van 300.000 man! In den loop des oorlogs ontving von Hannekeneen gewezen Pruisisch luitenant, welke met geringe tusschenpoozen vijftien jaar in Chineeschen dienst geweest is, van den Keizer de opdracht tot het organiseeren eener strijdmacht van 100.000 man op Europeeschen voet. Het ontwerp kwam echter door den tegenstand der mandarij nen en geldgebrek niet tot uitvoering. De vloot waarover straks voldoet wat materieel aangaat aan de te stellen eischen. Het gehalte harer bemanning is, evenals dat van het leger, gering. „Komt de vijand op zijn schip, dan springt hij overboord" hiermede kenschetst de reeds genoemde overste Mark Bell den staat van het scheepsvolk. Eene scherpe tegenstelling met de Chineesche strijdkrachten vormt het Japansche leger. Een correspondent van de Times op het oorlogstooneel tegenwoordig, welke eene vergelijking maakt tus- schen beide legers, uit zich volgender wij ze: „China heeft een leger naar Korea gezonden,.... maar men kan evengoed dappere mannen met hooivorken gewapend in het strijdperk doen treden met soldaten, die van een vuurwapen voorzien zijn, als de Chi- neezen in hunnen tegenwoordigen staat tegenover de Japanners te stellen." De Japansche infanterie is bewapend met een repeteergeweer, stelsel

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 26