HET WERPEN MET GRANATEN TE VELDE. Hoewel reeds dikwijls proeven genomen zijn, om ook uit lange kanonnen met kleine ladingen te werpen, heeft men hierbij tot nu toe geene bevredigende resultaten kunnen verkrijgen en is men genood zaakt, om zich bij het worp vuur te beperken tot het gebruik van korte kanonnen. Sinds eenigen tijd is dan ook het vuren met kleine ladingen uit ons veldkanon van 7 cM. A. afgeschaft en blijft dus alleen ons bergkanon van 7 cM. A. over om gebezigd te worden bij het worpvuur te velde, ten minste zoolang er nog niet definitief een mortier bij het berggeschut is ingedeeld. Onze Ontwerp Leidraad voor het Schieten te Yelde stelt voor dit vuur dezelfde regels als voor het schieten met granaten. Ons doel is het om in aansluiting met het stuk„Het schieten met granaten te velde" voorkomende in de 56 en 6e aflevering van het Indisch Militair Tijdschrift jaargang 1895, na te gaan, welke regels men zou moeten toepassen, om bij het werpen zooveel mogelijk uitwerking te verkrijgen. In het algemeen zal het worpvuur worden aangewend tegen onzichtbare doelen, die hetzij direct, hetzij op eenigen afstand achter eene dekking zijn gelegen. Van dezen afstand is de regeling van het vuur afhankelijk en daarom zullen wij in onze beschouwing twee gevallen onderscheiden en beginnen met het meest voorkomende. I. Het doel ligt onmiddellijk achter de dekking. Men beoogt met dit vuur het doel met de steil invallende projec tielen over de dekking heen te treffen, het meest wenschelijke is dus dat de gemiddelde baan door de kruin der dekking gaat en dus werpen wij ons op die kruin in. In het bovenaangehaald stuk is aangetoond, hce men door toepassing der waarschijnlijkheidsrekening komt tot de aanneming eener nauwe grens, die gelijk is aan LS5(}. De hierbij gevolgde redeneering is volkomen algemeen, zonder dat er bij in aanmerking genomen is of

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 273