255 De in kolom IY voorkomende getallen zouden nu in de worpstafel moeten worden opgenomen en dus zou men ook nu nog gedurende het vuur telkens naar de aan te brengen correcties moeten zoeken. Dit kan echter worden vermeden door den volgenden regel aan te nemen. De noodige verandering van elevatie, om met de nauwe grens voor uit of terug te gaan, is evenveel noniusdeelen groot als de elevatie geheele graden, mits men dit laatste aantal voor kardoes N°- 2 in het mindere, voor kardoes N°. 3 in het meerdere afrondt tot een even getal. In kolom V en VI zijn de uitkomsten, door toepassing van dezen regel verkregen, opgenomen, respectievelijk uitgedrukt in noniusdeelen en in graden en noniusdeelen. Onmiddellijk ziet men dat deze getal len met die der III® en IY® kolom alleen op de grootste afstanden der beide ladingen eenigszins aanmerkelijk verschillen. Men hechte echter niet te veel waarde aan deze verschillen, zij schijnen op het eerste gezicht grooter dan zij in werkelijkheid zijn. Op 1250 M. bijv. vindt men in kolom III 38, in kolom Y 30, dat wil dus zeggen dat wij de elevatie met 8 noniusdeelen, dus 24' minder vermeerderen of ver minderen dan noodig zou zijn om de dracht met LS50 te veranderen. Hierdoor gaan wij in plaats van met de LSs 0 37 M. slechts met 29 M. vooruit of terug en nemen dus de nauwe grens 8 M. kleiner, dan zij volgens de theorie moet zijn. Evenzoo bezigt men op 1300 M. eene nauwe grens van 25.5 in plaats van 38.5, en bij gebruik van kardoes N°. 3 op 750, 800, 850 en 900 M. respectievelijk eene van 26 M. in plaats van 36 M., van 22.5 in plaats van 38.5, van 19.5 in plaats van 41, en van 16 in plaats van 43 M. Neemt men hierbij in aanmerking, dat men het vuur met eene bepaalde lading zeker niet opent met den grootsten, bij voorkeur ook niet met een weinig daarvan verschillenden, afstand, die in de worpstafel voorkomt, dan ziet men dus dat genoemde regel zeer goed kan wor den aangenomen. De veranderlijke nauwe grens brengt ons nu vanzelf tot het aan nemen van eene veranderlijke wijde grens. Deed men dit niet, dan zou men tot zeer vreemde resultaten komen. Stel toch dat het vuur geopend werd met de elevatie behoorende bij den gemeten of geschatten Dl. II, 1895. 18

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 276