258 Hierbij merke men op, dat een dergelijk geval zelden of nooit zal voorkomen, het eerste schot moet al ver gevallen zijn als men met 4 X de nauwe grens vooruitgaat, eD als dit het geval is, krijgt men niet achter elkander drie schoten. Men ziet dan ook, dat in dit exceptioneele geval de elevaties behoorende bij de nauwe grenzen 12, in plaats van 20 noniusdeelen verschillen. Nadat nu de nauwe grenzen gevonden zijn, moet men de elevatie van eéne daarvan nader onderzoeken, ten einde te kunnen beoor- deelen, of zij nauwkeurig genoeg is om er mede door te vuren, of dat correctie nog noodig is. Wij kiezen hiervoor de grootste, omdat men meer uitwerking kan verwachten van een schot, dat achter de dek king valt, dan van eén dat er vóór terechtkomt en doen dus met die elevatie nog éen, zoo noodig nog meer schoten. Bij het correctie systeem dat nu verder gevolgd wordt, nemen wij wederom aan, dat wij niet corrigeeren vóór dat het gemiddeld trefpunt der gebezigde elevatie verder dan LS50 van het doel is verwijderd, dus vóór dat de kans dat een schot in zekere richting valt grooter dan of kleiner dan wordt, terwijl ook de kleinste correctie, die wij zullen aanbrengen, de helft van de nauwe grens is. Natuurlijk zou het den vuurleider nu moeten vrijstaan om, als hij het vuur zeer nauwkeurig regelen wil, ook kleinere correcties aan te brengen; er kunnen omstandigheden zijn waarin dit voordeelig is en er is geen enkele reden, waarom men dan van de geringe correcties, die het quadrant ons in staat stelt te geven, geen gebruik zou maken. De berekeningen, die moeten worden uitgevoerd ter beoordeeling of correctie wel of niet noodzakelijk is, komen nu volkomen overeen met die welke in het stuk: „Het Schieten met Granaten te Velde'' zijn gedaan. Wij volgen geheel dezelfde methode, terwijl wordt aangenomen dat de nauwe greus altijd gelijk is aanLS^0, al mag dit nu ook niet volkomen waar zijn. Ter afkorting zullen wij de volgende teekens bezigen K elevatie van de kleinste der nauwe grenzen. G elevatie van de grootste der nauwe grenzen. x kans voor een -{- schot met G. p verschil in kans voor een schot met Gen een -j- schot met K. Wx de waarschijnlijkheid dat de kans voor een -J- schot met G x is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 279