263 Wij corrigeeren nu eerst als het meest waarschijnlijke GT l/2 LSB0 vóór of achter het doel, dus in of LS50 achter de dekking ligt. Wanneer dus meer dan 50 °/0 der schoten of minder dan 9 °/0 valt ten opzichte van de dekking, dan is correctie noodzakelijk. Op zijn vroegst wordt die dus aangebracht als de eerste twee schoten van het voortgezette vuur of de eerste zes vallen. Ligt het doel op 3/4 LS50 achter de dekking, dan corrigeert men als het meest waarschijnlijke GT minder dan ]/4 LS50 of meer dan J1 /4 LS50 achter de dekking ligt, dus als meer dan 37 °/0 of minder dan 5 °/0 der schoten vielen. In verband met de waarde, die men aan de elevatie hecht, waarmede het voortgezette vuur wordt geopend, corrigeert men op zijn vroegst als het eerste schot van het voortgezette vuur of de eerste 10 schoten (-j-) vallen. Ligt het doel op LSB0 achter de dekking, dan zou men moeten voor uitgaan als meer dan 25 °/0, en teruggaan als minder dan 2 °/0 der schoten vallen ten opzichte der dekking, dat is op zijn vroegst als het eerste schot van het voortgezette vuur vóór of de eerste 15 achter de dekking vallen. Ligt het doel op 11 2 LS6Ö achter de dekking, dan corrigeert men eerst in het mindere als men van geen der schoten den aanslag waar neemt. Theoretisch wordt het dus onmogelijk, het voortgezette vuur te controleeren door de waarneming der aanslagen ten opzichte der dekking, zoodra het doel verder dan 11 2 LSg0 achter de dekking ligtprac- tisch echter verliest deze wijze jvan controle reeds hare bruikbaarheid als die afstand grooter dan 1/2 LSs0 wordt. Als regel moet dus aangenomen worden, dat men het voortgezette vuur door middel van contröleschoten nagaat, zoodra de dekking verder dan '/2 LSs0 vóór het doel ligt. Om te kunnen beoordeelen wanneer die contróleschoten moeten gedaan worden, zullen wij nagaan hoeveel schoten van een bepaald aantal in eene zekere richting moeten vallen, alvorens correctie noodig is. Wij hebben met de elevatie van het voortgezette vuur bij den aanvang van dit vuur reeds 2 en 2 schoten gehad, zóó is althans de aanname, en corrigeeren als minder dan '/4 der schoten in eene zekere richting vallen, dus als bijv. van de eerstvolgende 8

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 284