272 3. De Commandant van het Leger en Chef van het Departement van Oorlog, doch geen lager autoriteit, is bevoegd om den onderluitenant de disciplinaire straf van degradatie op te leggen, die de herleving ten gevolge heeft van het dienstverband, dat ingevolge artikel 1 8, met en door de benoeming tot onderluitenant werd opgeheven, en zulks met al de daaraan verbonden rechten en plichten, doch zonder toepassing van de gunstige bepalingen, voorkomende aan het slot der vorige paragraaf. Art. 4. Wij behouden ons voor aan gepensionneerde onderluitenants den titu- lairen rang van tweede luitenant te verleenen. Art. 5. Dit besluit treedt in werking den lsten Januari 1896. Bezuiniging Aangezien na de bezuinigingswoede zoover ik weet in de Indische militaire wereld seene veranderingen in de bestaande bepalingen zijn gekomen, neem ik, als leek op het gebied van bezuiniging, de vrijheid het navolgende onder de aandacht te brengen. Het is mij meermalen opgevallen, dat militairen, wier dienstverband geëindigd was, b.v. paspoort Menado verzochten en na aldaar aangeko men te zijn, onmiddellijk reëngagement vroegen. Yelen werden door den Officier van Gezondheid ter plaatse afgekeurd en daarop van Menado naar de Geneeskundige Commissie te Makassar gedirigeerd, nadat zij een maand, soms langer, te Menado scheepsgele genheid hadden afgewacht, zonder eenige diensten te hebben verricht soldij- en etenhalen uitgezonderd. Na te Makassar weder een maand voor de Geneeskundige Com missie verschijnen, en daarna in afwachting van scheepsgelegenheid na de afkeuring door de Geneeskundige Commissie dezelfde diensten als boven genoemd te hebben verricht, vertrokken zij weder naar Menado, om aldaar dezelfde diensten te hervatten, en eindelijk na 14 dagen het Leger met onderstand voor eens, of wel met gagement te verlaten. Een ander geval, dat eveneens dikwijls voorkomt. Een militair werd o.a. te Semarang reëngagement toegestaan; aldaar door den Officier van Gezondheid met den Garnizoensdienst belast afgekeurd, verzocht hij daarop paspoort Menado. Hier aangekomen, verzocht hij wêer zich te mogen reëngageeren, werd

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 293