279 Ook de artillerie had sedert de laatste jaren reusachtige vorde ringen gemaakt. Niet alleen was het aantal batterijen der veldar tillerie bij alle legers belangrijk uitgebreid, ook haar geschut had in juistheid van schot, uitwerking en dracht groote vorderingen ge maakt, maar vooral de techniek der kanonnen voor den belegerings oorlog, voor de kustverdediging en voor den oorlog ter zee was zeer vooruitgegaan. Toen men gedurende den Amorikaanschen burgeroorlog begon de oorlogsschepen met ijzeren pantsers te bekleeden, om ze tegen het scheeps- en kustgeschut te beschermen, waren de Vereenig de Staten gedwongen de buskruitladingen te verhoogen. Van af datoogenblik begon een wedstrijd tusschen de kanon- en pantserfabrikanten, tus- schen de Krupps en de Grusons. Iedere vergrooting van kaliber aan den eenen kant maakte eene versterking der pantsers aan de andere zijde noodig. Naarmate de buskruitladingen grooter werden, moesten de pantsers dikker en harder worden; de kanonnen werden steeds grooter, de oorlogsschepen steeds logger, de bewapening der vestingen steeds zwaarder. Het behoeft geen betoog, dat deze strijd invloed uitoefende op de buskruitfabricatie. Het kwam er hier voornamelijk op aan, het buskruit zoodanig samen te stellen, dat eenzelfde hoeveelheid grooter mechanischen arbeid opleverde. Eene exacte studie der verschillende buskruitsoorten nam een aan vang. Men veranderde het gewicht en de grootte der korrels; men comprimeerde de enkele korrels of geheele ladingen, om zoodoende den verbrandtijd langer te doen worden en dus minder plotselinge werking, d.w.z. eene meer schuivende dan stootende werking op het projectiel te verkrijgen. Men verkreeg hierdoor eene tot nu toe niet bereikte juistheid van het schot. Physica en chemie, beide traden in 't worstelperk der buskruit fabricatie, om eene kruitsoort te vinden, die hoogere ballistische eigenschappen bezat dan het tot nog toe gebruikte kruit. Mannen als Rodman in Noord-Amerika, de uitvinder van het prismatisch buskruit; de bekende Sir Frederic Abel en zijn medewerker, de Engelsche Kapitein Noble aan het arsenaal te WoolwichHeidemanp, de generaal-directeur der Rijnland-Westfaalsche buskruitfabrieken;

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 302