280 de fabrikant Duttenhofer te Rottweil bij Hamburg en nog vele anderen hebben de fabricatie van het zwarte buskruit in de laatste tientallen jaren op eene hoogte gebracht, die men voor dien tijd onbereikbaar achtte. Maar hoe groot en hoe merkwaardig ook de resultaten dier mannen wareD, de bestanddeelen van het mengbuskruit hebben hun hoogste standpunt bereikt; eene nieuwe kruitsoort neemt de plaats van het oude in; met het jaar 1887 begint een nieuw tijdperk in de buskruitfabricatie. Het nieuwe kruit en zijne bestanddeelen. Frankrijk had, zooals wij hiervoren zagen, in 1866 het Chassepot- geweer bij zijn leger ingevoerd. Dit geweer had een kaliber van 11 mM. met eene metalen eenheidspatroon. Gedurende de jaren 1870 tot 1873 volgden de overige Europeesche mogendheden Frankrijk's voorbeeld. De oorlog van 1870 en 1871 had de voordeelen van het kleiner kaliber en de metalen eenheidspatroon voldoende aangetoond. Die voordeelen zijn dan ook niet gering te achten; zij zijn o. m, de navolgende: Het verminderen van gewicht en afmetingen der patroon maakt het mogelijk den soldaat meer dan het dubbel aantal patronen te doen meenemen, welk voordeel in verband met het repeteermechanisme niet gering is te achten. Tot 1889 voerde bij het Italiaansche leger de man 86 patronen bij zich; bij het nieuwe geweer van 6.5 mM. is dat getal gebracht op 275. Een nog grooter voordeel is, dat door de vermindering der dwars doorsnede van het projectiel bij gelijke aanvangssnelheid de baan meer gestrekt wordt, doordien het projectiel minder tegenstand van de lucht ondervindt. Eene meer gestrekte baan biedt meerdere trefzekeiheid aan, wat vooral op veranderende en onbekende afstanden een groot voordeel moet genoemd worden. Met de vermindering van het kaliber moest echter eene verlenging van het projectiel gepaard gaan, omdat anders de metaalbelasting te gering zou worden en dus de beweegkracht van het projectiel te spoedig zou zijn uitgeput. Die verlenging is echter aan zekere grenzen

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 303