281 gebonden en daar men tot nog toe alleen lood als projectielmetaal bezigtWolframmetaal is nog niet in voldoende hoeveelheid gevonden moest naar een ander middel worden omgezien, om den kogel zijne standvastige baan te doen behouden. Dat middel was het vergrooten der levende kracht van het projectiel, m. a. w. verhooging der aan- vangssnelheid. Immers de levende kracht K is gelijk aan Y,,1, waarin P het gewicht van het projectiel en g de versnelling der zwaartekracht voorstellen. Welke pogingen men echter ook aanwendde, om de hoedanigheid van het zwarte of mengbuskruit te verbeteren, men kon de Yc niet genoeg opvoeren. Het oog viel eindelijk op de springstoffen, als: het schietkatoen of de nitrocellulose, die men reeds gebruikte tot vulling van granaten en torpedo's, en de nitroglycerine, die men als dynamiet bezigde bij bergwerken, bij het boren van tunnels, enz. Doch behalve verhooging der aanvangssnelheid, moest aan het nieuwe kruit een tweede eisch worden gesteld. Immers naarmate de invoering der magazijnsgeweren en snelvuurkanonnen toenam, trad ook de wensch naar rookvrjj buskruit meer en meer op den voorgrond. De voordeelen van het magazijnsgeweer, dat den schutter in staat stelt meer dan 20 gerichte schoten in de minuut af te geven, alsmede van de snelvuurkanonnen, wier bezit op de oorlogsschepen noodza kelijk werd na de invoering der torpedo's, konden alleen dan nut opleveren als bet rookgordijn werd weggenomen. Aan proeven om een dusdanig kruit te fabriceeren heeft het in de laatste tientallen jaren niet ontbroken. Reeds ruim 40 jaren geleden, vermeenden de uitvinders van het schietkatoen, Schönbein te Bazel en Böttger te Frankfort aan den Main, in dat preparaat het toekomstige kruit te hebben ontdekt. De kracht, die het schietkatoen bij ontploffing ontwikkelde, was toch ruim driemaal zoo groot als die van het zwarte buskruit, terwijl het bovendien rookvrij was. Maar nog bijna eene halve eeuw heeft het geduurd, alvorens het schietkatoen voor de vervaardiging van buskruit werd gebezigd. Aan beide eischen, verhoo ging der voortdrijvende kracht en opheffing van den kruitdamp, vol deed het in hooge mate. De uitvinding van het schietkatoen berust niet op een toevallig

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 304