282 waargenomen verschjjnselzij is het resultaat van zuiver wetenschappe lijke studie. Alleen theoretische redenen waren het, die bij Schönbein het vermoeden opwekten, dat een mengsel van salpeter en zwavelzuur sterk oxydeerende hoedanigheden moest bezitten. De proef bevestigde de onderstelling; zwavel, phosphor, papier, suiker, hout, enz. oxydeerden op het hevigst, wanneer zij met dat mengsel waren doortrokkenmaar voornamelijk was het de verandering, die dit mengsel de boomwol deed ondergaan, welke het meest de aandacht trok. De Schönbein'sche uitvinding van het schietkatoen dateert van het jaar 1846. Proeven, door het Zwitsersche ministerie van oorlog genomen, bevestigden de groote explosiekracht van het preparaat. Toen eenige maanden later Böttger tot dezelfde ontdekking kwam, werden de proeven door beide scheikundigen gezamenlijk voortgezet. In hunne laboratoria te Bazel en Frankfort werd met ijver gewerkt. Lang echter kon het geheim der samenstelling niet bewaard blijven, want professor Otto te Brunswijk, wien de vervaardiging eveneens gelukte, publiceerde haar. Overal hield men zich daarna met de nieuwe uitvinding bezigwekenlang vulden de toenmalige couranten kolommen met artikelen over het nieuwe schietpreparaathet verbruik van zwavel- en salpeterzuur nam enorm toe, en het duurde Diet lang, of fabrieken begonnen het schietkatoen te vervaardigen. Die fabricatie had echter geen lang leven. De eerste schrik werd veroorzaakt door eene ontploffing van 1600 KG. schietkatoen, welke de fabriek te Le Bouchet bij Parijs den 17en Juni 1848 geheel verwoestte. Spoedig hierop had eene verschrikkelijke ontploffing te Faversham in Engeland plaats nog enkele andere volg den en met de fabricatie van schietkatoen was het uit. Het wilde inderdaad niet gelukken een bruikbaar en duurzaam preparaat te vervaardigen. Maar nog eene andere moeilijkheid deed zich voor. De groote snelheid, waarmede het preparaat ontbrandde, was wel als springmiddel hoogst welkom, omdat daardoor de explosie vergroot word, de werking dus eene meer brisante was, maar wilde men het voor militaire doeleinden als voortdrijvingsmiddel bezigeD, dan leverde deze eigenschap groote moeilijkheden op. De eerste proeven, om dat euvel te vermijden, welke gunstige resultaten opleverden, waren die van den Oostenrijkschen kapitein

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 305