283 der artillerie von Lenk. Hij ontdekte, dat de oorzaken der zelfont branding gelegen waren in de onvoldoende zuivering der boomwol. Het gelukte hem een volkomen duurzaam product te fabriceeren en naarmate hij het schietkatoen comprimeerde, de daarin zich be vindende luchtcellen verwijderde, des te meer verminderde de bri sante werking. Yon Lenk kwam aan het hoofd eener schietkatoenfabriek te Hirtenberg bij Weenen en slaagde er in veldgeschut te ontwerpen, waarbij schietkatoen gebruikt werd; reeds had hij 30 schietkatoen- kanonnen afgeleverd, toen in 1862 op eens aan de invoering van het schietkatoen een einde werd gemaakt door het in de lucht vliegen van een schietkatoenmagazijn bij Weenen, waarin 2 300.000 KGh van die springstof lagen opgestapeldoorzaak der zelfontbranding onbe kend. Toen daarna in 1865 weder een magazijn op de Steinfelder heide in de lucht vloog, wilde Oostenrijk er verder niets van weten en liet zelfs den bestaanden voorraad schietkatoen vernietigen. Nu begon Engeland zich de zaak aan te trekken. TeStowmarket werd eene fabriek opgericht, waar het schietkatoen volgens de methode von Lenk werd vervaardigd. Vele verbeteringen werden echter in de bereidingswijze aangebracht, voornamelijk op voorstel van Abel te Woolwich. Het doel echter, dat men zich voorstelde, was nu niet meer, om het schietkatoen te gebruiken als plaatsvervanger voor buskruit, maar om het geschikt te maken voor vulling van torpedo's en andere mijnen. Abel ontdekte, dat schietkatoen ook in natten toestand, zelfs als het tot 30 °/0 water bevatte, met behulp van slagkwik en droog schiet katoen tot ontploffing was te brengen en dan, onder bepaalde om standigheden, zelfs nog grooter uitwerking had dan droog schiet katoen. Intusschen werden de proeven voortgezet, om van schietkatoen een bruikbaar schietpreparaat te maken. In de kruitfabriek te Stowmarket werd een jachtkruit vervaardigd, dat de goedkeuring der sportslieden mocht verwerven. De patronen bestonden uit ineengerold papier, veel overeenkomst hebbende met vilt en bestaande uit een mengsel genitreerde en gewone boomwol. Abel verkreeg met kogelvormige ladingen gecomprimeerd schiet-

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 306