285 salpeterzuur op indigo eene verfstof werd verkregen, die aan zijde eene mooie gele kleur gaf. De bittere smaak van deze stof deed haar van Berzelius den naam verkrijgen van pikrinzuur. Aan Laurent gelukte het deze substantie uit carbolzuur of phenol te bereiden. Gedurende geruimen tijd gebruikt men het pikrinzuur en zijne zouten tot het verwen van wol en zijde, ofschoon juist deze zouten tot de gevaarlijkste exploisiestoffen behooren. De ontzet tende catastrophe aan de place de la Sorbonne te Parijs, waar in 1869 door de ontploffing van pikrinzure kali eene geheele wijk huizen in de lucht vloog, alsmede de talrijke gele verfstoffen, die de scheikunde uit steenkoolteer vervaardigde, waren oorzaak dat het pikrinzuur niet meer in de ververijen werd gebezigd; daaren tegen hielden de proefnemingen, om pikrinzuur als springstof te bezigen of bij de büskruitfabricatie te gebruiken, in Frankrijk sedert niet op. Het buskruit van Designolle uit ammonium-pikraat en barium-nitraat is te Le Bouchet in groote hoeveelheden vervaardigd en bij lading van torpedo's en granaten gebezigd, terwijl het buskruit van Bru- gère uit kalium-nitraat en ammonium-nitraat, goede ballistische eigen schappen bezat. Het bericht der invoering door Frankrijk van het poudre B en het Lebel-geweer wekte de belangstelling der geheele militaire wereld. Het geheim der vervaardiging van dit kruit, waaraan buitengewone ballistische eigenschappen werden toegeschreven en dat ook overigens volmaakt zoude zijn, werd zorgvuldig bewaard. Maar zoolang als iu de 7e eeuw kunnen in de 19e eeuw dergelijke zaken niet geheim blijven. Het duurde dan ook niet lang, of de Eugelsche en Duitsche regeeringen bezaten dat kruit. Het had den vorm van vierhoekige blaadjes, die uit dunne gewalste biaden schenen te zijn geknipt en vormde eene bruingele hoornachtige massa. Thans is het geen geheim meer dat het poudre B in hoofdzaak uit pikrinzuur bestond; de hoeveelheid die in Duitschland kwam, bevatte bovendien nog eene zekere hoeveelheid schietkatoen. Het pikrinzuur bezit boven zijne zouten het voordeel, dat het veel minder gevoelig is tegen slag of stoot en evenals schietkatoen door

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 308