286 slagkwik tot ontploffing ia te brengen en ook bij een gehalte van 15 water nog ontploft. Het explodeert met groote kracht. Ook het meliniet. uitgevonden door Turpin, die in 1875 in Frank rijk patent nam voor het gebruik van pikrinzuur voor de vervaar diging van achiet- en springstoffen, heeft niet aan de aanvankelijk gekoesterde verwachting voldaan. Het bleek nl. spoedig niet die stabiliteit te bezitter), die voor oorlogsgebruik moet geëischt worden. De explosies, die te Belfort en in de araenalen van Montmartre plaats hebben gehad kort na de invoering van dit kruit, moeten hoogstwaarschijnlijk worden toegeschreven aan de scheikundige ver anderingen, die het meliniet, waarvan het hoofdbestanddeel pikrinzuur was, onderging. Terwijl de Fransche bladen de eigenschappen van het nieuwe kruit hoogelijk roemden, zat men in de andere rijken evenmin stil, doch werden ook daar voortdurend proeven genomen, om een rook- loos buskruit te vervaardigen. De noodzakelijkheid is de moeder der uitvindingen en zoo heeft het dan ook niet lang geduurd, of eene tamelijk lange rij rook- looze of rookzwakke buskruitsoorten werd uitgevonden, die aan de gestelde eischen min of meer voldeden; een aanzienlijk aantal patenten werd genomen voor de vervaardiging van rookloos buskruit. ®Üna geen enkele stof eigent zich beter voor rookloos buskruit dan schietkatoen. Bij de verbranding ontstaat niet de minste rook; de verbranding is volkomen; uit de vaste substantie ontstaan slechts gasvormige producten. Terwijl het zwarte buskruit een metaal het kalium van het salpeter bevat, dat bij de verbranding kalium- carbonaat, kalium-sulphid en kalium-sulphaat vormt, zouten die zelfs bij hooge temperatuur hunnen aggregaattoestand behouden en na het schot den rook (kruitdamp) vormen, ontstaan bij de verbran ding van schietkatoen koolzuur, stikstof en water, bij hooge tempera tuur zuiver gasvormige stoffen. Het water evenwel zal, wanneer groote hoeveelheden in gasvoimigen toestand uit den loop komen, bij afkoeling zich tot nevel vormen, en inderdaad bemerkt men bij het schieten met rookloos buskruit een spoedig verdwijnenden water damp. Maar die damp is geen kruitrook; hij bestaat niet uit vaste

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 309