19 batterijen, elk van 6 stukken, 1 regiment vestingartillerie a 3 bataljons van 4 compagnieën, 1 bataljon genietroepen 3 compagnieën en 2 compagnieën trein. Op voet van oorlog bedraagt de sterkte der divisie (veldleger) ongeveer 11500 man infanterie, 300 man cavalerie, 900 man artillerie, 500 man genietroepen en 3800 man aan verschillende diensteD, totaal 17000 man. De spoorwpg- en telegraafafdeeling, de munitie-en proviandcolonnes, de pontontreiu der genieen deafdeelingen van den geneeskundigen dienst, welke bij de divisiën zijn ingedeeld, voldoen aan alle te stellen eischen. Vooral de geneeskundige dienst verdient hoogen lof en daaraan moet vooral worden toegeschreven, dat de gezondheidstoestand bij de Japansche legers en vloten zoo uitstekend was. Op de twee eerste legers, eene sterkte van ongeveer 50 000 man vertegenwoordigende, kwamen nauwelijks 1 »/a °/0 ziektegevallen voor met doodeljjken afloop. En dat in een wiuterveldtocht! Enkele berichten gewaagden van dysentrie-, andere van sporadische choleragevallen. Eu men moet wel een hoogen dunk krijgen van de werkzaamheden der intendance en van den generalen staf, als men, met onze Lombok expeditie voor oogen, bedenkt, welk eene reuzentaak het geweest is, om zulk eene troepenmassa als de drie Japansche armeeën niet haren ontzettenden nasleep door transportviolen te vervoeren en op vijandelijk gebied te onderhouden. Op 1 November was de munitievoorraad voldoende, om aan 240 000 man voor 12 maanden dagelijks per man 10 uitdeelingen te geven. Toen de winter inviel, kregen alle manschappen dikker uitrustingsstukken aan het ijsbeslag der paarden ontbrak niets; mateiieel voor pij pwel- boting was voorhanden 2000 sleden werden naar Mantsjoerije gestuurd eu voor de winterkwartieren werden houten barakken toegezonden met dubbele wanden, wier tusscbenruimte met zaagsel werd opgevuld. Een maatregel, die bleek dringend noodig te zijn, waar de thermometer zoover beneden het nulpunt daalde, dat het doodvriezen vau schild wachten en matrozen herhaalde malen voorkwam. Personen van gezag hebben soms af oreuk gedaan aan de waarde van het Japansche leger: die waarde zoude althans niet gebleken zijn in den oorlog tegen eenen tegenstander, die over geen enkelen soldaat beschik-

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 30