289 in zijne macht, dat preparaat brisant of ongevoelig te maken, het dus in een springstof, dan wel in een langzaam verbrandend buskruit te veranderen. Alfred Nobel kwam zelfs op de geniale gedachte om als oplossings middel eene andere springstof te bezigen. Hij was de eerste, die schiet katoen met nitroglycerine gelatineerde en eene explosiestof verkreeg, de zoogenaamde springgelatine, die tegenwoordig het dynamiet bijna geheel heeft verdrongen, daar zij zich even zeker laat behandelen, maar veel krachtiger werkt. De verhouding van schietkatoen tot nitroglycerine kan men naar verkiezing regelen. Gelatine met 90 °/0 nitroglycerine is eene spring stof van ontzettende werking; omgekeerd is het aan Nobel gelukt schietkatoen met eene zeer geringe hoeveelheid nitroglycerine te gela- tineeren en zoodoende het Nobelkruit te fabriceeren. Ook bij dit preparaat heeft men het in zijne macht, het door toe voeging van kamfer en andere niet werkende stoffen meer of minder brisant te maken. Uit het voorgaande blijkt dus, dat men thans in staat is een buskruit te fabriceeren, dat aan de hoogste ballistische eischen voor elk geweer- of geschutsysteem voldoet en dat geheel rookvrij is. Eene andere vraag evenwel is: bezitten de nieuwe buskruitsoorten voldoende stabiliteit om gedurende eenige jaren onder verschillende temperatuur en weersgesteldheid te kunnen worden opbewaard, zonder van structuur of samenstelling te verandeien, en daardoor in ballisti sche waarde achteruit te gaan, dan wel tot zelfontbranding aanleiding te geven. Wij komen hierop later bij de behandeling der verschil lende kruitsoorten terug. De samenstelling en vervaardiging van enkele nieuwe buskruitsoorten. Gelijk uit het voorgaande blijkt, zijn de stoffen, waarvan men bij de fabricage uitgaat, verschillende soorten van schietkatoen, nitrogly cerine en eene enkele maal pikrinzuur. Yan al deze explosieve stof fen is het salpeterzuur, uit salpeter bereid, de moederstof. Deze vloeistof, in aanraking gebracht met katoen, hout of papier, met gly cerine, met carbol of phenol, enz. doet deze stoffen het grootste deel harer bestanddeelen in zich opnemen en zet hen om in schiet-

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 312