291 Het Nobel-kruit. De wijze, waarop Nobel zijne springgelatine of gelatine-dynamiet in rookvrij buskruit heeft omgezet is, zooals hier- voren reeds is aangegeven, deze dat hij het gehalte van collodium- wol d. i. schietkatoen dat minder dan ll°/0 stikstofgehalte bevat heeft vermeerderd. Hoe grooter het gehalte van deze laatste stof wordt, des te harder en vaster wordt het mengsel. Yoor de bereiding nu van de verschillende variëteiten Nobel-kruit kan men, om de volkomen innige vermenging der stoffen tot stand te doen komen, gebruik maken van de vroeger opgegeven oplossings middelen. Nobel zelf heeft aanvankelijk, in plaats van azijnaether, benzol gebezigd en voegde in den beginne ook kamfer toe, om de gevoeligheid te verminderen en de verbrandingssnelheid nog te matigen. De verhouding nu der twee stoffen, nitroglycerine en nitrocellulose, heeft gevariëerd tusschen 70°/0 van 't eene bestanddeel en 70°/o van 't andere. Neemt men meer dan 70°/0 nitroglycerine, dan wordt het product te week en te slap; overschrijdt men een gehalte van 70°/o nitrocellulose, dan wordt het kruit daarentegen te hard en nadert in structuur die van het hoornachtige schietkatoenkruit, zoodat het zich, als het eenigszins dik is, zeer moeilijk meer laat korrelen. Nobel is blijven staan bjj gelijke hoeveelheden der twee stoffenhet zoo samengestelde product is door hem ballistiet genoemd. Men kan nu, op dezelfde wijze als bij het Walsroder bladkruit, het ballistiet bereiden, bijv. met behulp van azijnaether als oplos singsmiddel. De dikke oplossing in die vloeistof van gelijke deelen nitroglycerine en genitreerde cellulose, goed vermengd, wordt op eene glasplaat uitgebreidna verdamping van het oplossingsmiddel houdt men een bijna kleurloos blad over, dat geheel op vischlijm gelijkt, alleen veel elastischer is. Men kan deze plaat snijden tot reepen en vierkante stukjes. Later gelukte het aan Nobel zijne bereidingswijze in zooverre te verbeteren, dat hij zich geheel van het gebruik van oplossingsmid delen heeft kunnen losmaken. De toen door hem gevolgde berei dingswijze was de volgende In een luchtledige ruimte wordt eene bepaalde soort van schietkatoen met 6 a 8 maal haar gewicht aan nitroglycerine overgoten. Deze

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 314