292 vloeistof dringt nu, vooral bij het toelaten van lucht, in de fijnste vezels van de nitrocellulose. Door middel van eene centrifuge of pers wordt de overmaat van nitroglycerine zoover verwijderd, dat men gelijke deelen der twee stoffen in den vcrm van een koek over houdt. Door deze op 60 a 90° C. te verwarmen, lost de nitrogly cerine de geniireerde cellulose op. Om nu een volkomen homo geen product te krijgen, wordt de massa bij dezelfde temperatuur gewalst en geperst en eindelijk in den vorm van platen gebracht, welke verder tot vierkante blokjes worden gesneden van de gewenschte grootte. De hier beschreven nieuwere kruitsoorten hebben wat samenstel ling of bereidingswijze aangaat verschillende wijzigingen ondergaanzoo onder anderen hebben Abel en Dewar, die het Engelsche kruit, het cor- diet, maken door opgeloste nitrocellulose in draad- of staafvorm over te brengen, later naast deze explosiestof ook nitroglycerine gebruikt. Het aldus verkregen cordiet is dus eigenlijk Nobel-kruit in draad- of staafvorm. Ook werd door hen aanbevolen tot een bedrag van d: 10 °j0 tannine aan het mengsel toe te voegen, om de verbrandings snelheid en de gevoeligheid te verminderen. De stand van het kruitwaag stuk. Engeland. In Engeland gebruikt men het cordiet, waarvan de samenstelling echter eene wijziging heeft ondergaan. Of het geheel uit nitrocellulose bestaat, dan wel ook nitroglycerine bevat, is niet met zekerheid te zeggen. Zeer waarschijnlijk is het dat verschillende variëteiten voor verschillende doeleinden worden gebezigd. In elk geval hebben proeven bewezen, dat met meer dan eene variëteit voldoende resultaten verkregen zijn, niet alleen met de nieuwe repe teergeweren, maar ook met veldgeschut en snelvuurkanonnen van grooter kaliber. Volgens eene voordracht van den majoor Scott, directeur der kruit fabriek Waltham-Abbey, bestaat het Engelsche rooklooze kruit in hoofdzaak uit gelijke gewichtsdeelen schietkatoen en nitroglycerine. Het eerste wordt door toevoeging van ongeveer 16 °/0 azijnaether (aceton) opgelost. Het Nobel-kruit bestaat uit gelijke deelen collodium- jT

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 315