294 vreesde voor zelfontbranding der patroon tengevolge van de loophitte, wanneer eene nieuw ingebrachte patroon niet onmiddellijk werd afge schoten. Maar ook de atmosferische druk in den loop wordt door die hitte aanzienlijk vermeerderd. Uit deze en andere, het cordiet aanklevende gebreken, blijkt dat het geweer niet zoo groote duurzaamheid bezit, als waarop in den beginne werd gerekend. In stede dat het geweer 4000 a 5000 schoten kon doorstaan, rekent men thans slechts op 2000, hoogstens op 3000 schoten. Het cordiet bevond zich echter nog in de periode van beproeving. Men kende toen nog niet volledig den invloed der warmte op de eigen schappen van het kruit. Eerst in 1893 moet het gelukt zijn cordiet in t groot zoodanig te vervaardigen, dat het resultaten oplevert, die getuigen van gelijkmatige eigenschappen. Bij verschillende proeven omtrent duurzaamheid heeft het nieuwe geweer 3000 schoten met cordiet en projectielen met nikkelen mantel doorstaan, voordat zijne trefzekerheid verminderde. België. Dit rijk neemt sinds eenige jaren proeven met eene aan de fabriek te Wettereu door het nicreeren van papier vervaardigde kruit- soort, welke echter in den eersten tijd eeneu te hoogen gasdruk gaf. Volgens de Jahresberichte over 1889 zou eene lading van 3.05 G. bij een gasdruk van 1133 atmosferen eene snelheid aan het projectiel meedeelen, welke op 25 M. voor de monding 604 M. zou bedragen. Die spanning is echter ongelooflijk laag. De Jahresberichte over 1891 geven dan ook een gasdruk aan van 3000 M. en een V25 van 610 M., terwijl die over 1892, onder meer andere opgaven betreffende het Belgisch geweer M/89, bevatten dat de VD 600 M. bedraagt en de maximaaldruk 2000 atmosferen is bij eene lading van 2.5 G. Wetteren-kruit L 3. Aan de fabriek te Wetteren worden verschillende soorten kruit vervaardigd. O. a. wordt in het Verslag (1) omtrent eene zending naar verschillende fabrieken van rookzwalc kruit, door den majoor I. G. van Gennep, hoofd der Pyrotechnische werkplaatsen, en den 1ea luitenant (1) Dit verslag, in de verschillende gariiizoensbibliotheken voorhanden, bevat de samenstelling, vervaardiging en opbewarlng van sohietkatoen- en Nobel-kruit.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 317