298 om verdere proeven te nemen in overleg met de bovenbedoelde commissie. Aan hunne" vereende pogingen gelukte het in Januari 1890 eene voldoende hoeveelheid nieuw kruit te vervaardigen, dat uit zuiver met aceton en alcohol gegelatineerde nitrocellulose bestond en in korrelvorm was gebracht. 2.75 G. leverde in het 8 mM. geweer eene V0 op, die gelegen was tusschen 580 en 600 M., geen bijzonder hoogen gasdruk teweegbracht, maar gunstiger trefzeker heid had dan de normale patroon van zwart kruit. Twee geweren hadden, nadat met ieder 5000 schoten waren afgegeven, geen nadeel ondervonden, noch was bij hen merkbare afneming der trefzekerheid te constateeren. Thans werden 700 KG. fabriekmatig in 't groot vervaardigd en medio 1890 door de schietschool en vier regimenten infanterie onder zocht. De resultaten waren gunstig. Hierop volgde een chemisch- technisch onderzoek van het kruit met betrekking tot zijne duurzaam heid, ook in vergelijking met de chemisch met het kruit overeenstem mende explosiestoffen, als dynamiet, schietkatoen en springgelatine. Nadat het kruit aan de inwerking van verschillende temperatuur en vochtigheid onder de voor de practijk vereischte verhoudingen was blootgesteld geweest, was bewezen, dat het bij zaakkundige en juiste ver vaardiging even zoo duurzaam was, als de bovengenoemde explosie- stoffen, waarvan er reeds sedert 20 jaren waren opgelegd. Na afloop dezer proeven vroeg het ministerie van oorlog een crediet aan van 13 millioen guldens voor de invoering van het nieuwe kruit Bij een in October 1890 met de dynamiet-maatschappij Nobel gesloten contract, nam deze de verplichting op zich, tegen eene groote bestel ling van rookloos geschutkruit en nitrocellulose, twee fabrieken te bouwen voor de vervaardiging van rookloos kruit (te Presburg en te Saubersdorf) en eene nitrocellulose-fabriek te Blumau. De Presburger fabriek begon de vervaardiging van rookloos kruit in Mei 1891, die te Saubersdorf was eerst in Juli 1892 voltooid, terwijl de fabriek te Blumau pas in September 1892 in werking trad. De fabriek te Presburg leverde van Juni tot October 1891 elf seriën van 5000 KG. 55000 KG. rookloos kruit af, die bijna alle aan de gestelde eischen Y0 600 M., grootste verschil 10 M. en maximumgasdruk 3400 atmosferen voldedenmet enkele

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 321