800 46.3 M. verkregen werd. Hierbij was de kruitlading gemeten toen zij echter werd afgewogen, werden die getallen reap.: Er werd dan ook bepaald, dat de lading, die de huls niec geheel vulde, voortaan afgewogen, in stede van gemeten, moest worden, ten einde eene betere trefzekerheid te verkrijgen. Frankrijk. Zooals reeds werd medegedeeld werd bij de invoering van het Lebel-geweer in 1886 tegelijk eene rooklooze kruitsoort aangenomen, doch tengevolge zijner groote hygroscopiciteit verloor dit kruit spoedig zijne gunstige hoedanigheden en moest dus verlaten worden. Dit kruit bestond uit pikrinzuur en ammonium-nitraat. De 2e soort rookloos kruit bestond uit schietkatoen en had goede ballistische eigenschappen; de thans gebruikte soort moet geringe hoeveelheden nitroglycerine bevatten. Daar echter de vervaardiging van kruit en springstoffen in Frankrijk een monopolie vormt, is de eigenlijke samenstelling en wijze van bereiding niet bekend. De uitvinder is de ingénieur des poudres et salpètres Vieille. De met eene lading van 2.7 G. van de eerste soort verkregen Y25 bedroeg 610 M. Vele der hulzen van de eerst vervaardigde Lebelpatronen scheurden aan den bodem, zoodat veelvuldig verwondingen van den schutter voorkwamen. Om dit te voorkomen, werden in den kop van den afsluiter afvoerkanalen voor het gas aangebracht. Volgens de Jahresberichte over 1893 schijnt men het gewicht van den kogel van 15 G. tot 13.5 G. te hebben willen verminderen, om vergrooting der aanvangssnelheid en daardoor meerdere bestrekenheid der baan te verkrijgen en tevens minderen gasdruk. Volgens generaal Wille is bij het thans gebruikte kruit Vc 632 M. en de gasdruk 2600 atmosferen. Rusland. In dit rijk wilde men aanvankelijk niets weten van de kleinst-kaliber-geweren en noch minder van repeteergeweren; de voor naamste tegenstander was de generaal Dragomiro w. Men beweerde steeds, dat geen der beproefde repeteer- en klein-kaliber-geweren overwegende bij het kruit M/90 V25 709.4 M. grootste verschil 4.5 M. lading 2.6 G. ballistiet 704.4 M. 13.5 M. 2.1 G.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 323