301 voordeelen bezaten boven het Berdan-geweer. De slechte toestand der ananciën zal echter in deze ook wel een woord hebben meegesproken. Desniettegecstaande liet de Regeering de proeven met kracht voortzetten, hetgeen blijkt uit de benoeming van twee commissiën in 1890 en de zending van den overste Cepilevski, om in de Pransche geweeifabrieken de vervaardiging van klein-kaliber-geweren te bestudeeren. In datzelfde jaar nog nam Rusland het Oliniën (7.62 mM.) geweer aan, dat veel overeenkomst heeft met het Pransche Lebel-geweer. Volgens beweren zou Frankrijk het geheim der vervaardiging van het Vieille-kruit kosteloos hebben afgestaan, onder beding slechts dat een bepaald aantal der nieuwe geweren in Pransche geweerfabrieken werd aangemaakt. Volgens de Mittheilungen aus dem Gebiete des Seewesens over 1893 moeten in Rusland de resultaten met het Vieille-kruit zeer bevredigend zijn geweest en werd dan ook een nieuwe fabriek te Ochta opgericht, waar onder toezicht van Pransche scheikundigen eene met het Vieille-kruit nagenoeg overeenkomende rooklooze kruit- soort wordt vervaardigd. Directeur dier fabriek werd de Russische chemicus Mendelejeff. Volgens do Jahresberichte over 1893 bestaat dit kruit uit nitro cellulose; eene lading van 2.2 G. zou eene V0 van 620 M. ople veren. Maximaal of gemiddelde gasdruk is niet bekendvermoedelijk zal de gemiddelde gasdruk wel ongeveer 2600 atmosferen bedragen. Zweden en Noorwegen. Bij de eerste proeven met klein-kaliber- geweren gebruikte men aanvankelijk eene door den majoor Rubin geleverde kruitsoort, die echter wegens de groote gasspanning op den duur niet beviel, weshalve men trachtte in het rijk zelve eene bruikbare kruitsoort te vervaardigen, welke pogingen leidden tot de beproeving van eene soort zwart kruit, bestaande uit 76 °/0 salpeter, 15 °j0 houtskool en 9 °/0 zwavel, een vochtgehalte van 0.64 en eeue korreigrootte van 1600 korrels op 1 G. Tegelijkertijd trachtte men door comprimeering der lading in de huls de aanvangssnelheid te verhoogen. Met eene lading van 4.7 G. verkreeg men eene V van 535 M. met 1990 atmosferen druk. Eene door eene Eogeische firma aaageboden rookzwakke kruitsoort

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 324