302 voldeed bij de proeven in het 8 mM. geweer niet, terwijl het door de fabriek te Wetteren geoffreerde kruit niet arriveerde. Hierop bood de Zweedsche ingenieur Skoglund, die in vereeniging met den luitenant ter zee Wallenberg patent genomen had voor de vervaardiging van rookloos kruit, der Regeering eene kruitsoort ter beproeving aan, die volgens de beschrijving uit nitrocellulose bestond, waarvan de brisante werking door de toevoeging van een of ander zout werd verminderd. De kruitkorrels hadden eene heldere, bruin achtig grijze kleur en waren van een regelmatig cylindervormige gedaante. Met eene lading van 3.15 G. van dit kruit verkreeg men eene gemiddelde V0 van 599.9 M. bij een gasdruk van 2242 M. Volgens de Jahresberichte over 1891 heeft men in Zweden inge voerd eene rookzwakke kruitsoort van Inlandsch fabricaat, apyriet genaamd, die bij eene lading van 345 G. eene V2 5 geeft van 623 M. bij een druk van 2450 atmosferen. Volgens de Jahresberichte over 1892 bestaat dit kruit uit twee substantiënhet hoofdbestanddeel is nitrocellulose. De korrels zijn driekantig prismatisch, met eene basis van ongeveer 1 mM. en iets minder hoogte; de kleur is glanzend zwart. Dit kruit is minder gevoelig voor geschuttreffers dan het zwarte kruit; explodeert niet, wanneer het wordt aangestoken en vermindert in warme streken niet in qualiteit. Het geeft weinig rook en ontwikkelt min der hitte dan zwart kruit. Aanvankelijk liet het een moeielijk te verwij deren residu in den loop achter; doch dit euvel moet zijn weggenomen. Denemarken. Daar men met het Madsen-kruit lading 5 G. geen grootere aanvangssnelheid dan 560 M. kon verkrijgen en dit kruit dus onvoldoende ballistische eigenschappen bezat en ook het voor deel miste van geen of weinig rook af te geven, besloot men een rook loos kruit in te voeren, vervaardigd aan de fabriek te Fredrikswark. Een lading van 2.2 G. van dit kruit geeft eene V0 van 624 M. bij een gasdruk van 2500 atmosferen. Meerderen gasdruk meent men niet te mogen toelaten om scheu ring der hulzen te voorkomen. De bij het schot voortgebrachte rook verhindert zelfs bij het snel vuur eener compagnie het richten niet en is op 400600 M. niet meer zichtbaar.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 325