DE OORLOG TUSSCHEN JAPAN EN CHINA. Vervolg van bis. 239). De operatiën in Mantsjoerije. Verreweg het belangrijkste gedeelte van den strijd tusschen Japan en China heeft plaats gehad in het gebied van Mantsjoerije gelegen tusschen de Jaloe- en de .Liaw-rivier. Daar toch was de tegenstand het krachtigst; daar werd alles op het spel gezet om den toegangsweg tot Peking tot het uiterste te verdedigen; daar werd zelfs door China gebroken met de tot dus verre gevolgde wijze van oorlogen en is enkele malen van een offen sief optreden van Japan's tegenstanders te gewagen. Voegt men daarbij den aard van het terrein en de snerpende koude, welke den aanvaller een krachtig optreden dikwerf meer hiaderpalen in den weg stelden dan de wapenen der tegenpartij dit reeds deden, dan moeten de in Mantsjoerije duur geplukte lauweren voorzeker de schoonste bladeren vormen in den krans, welken de Oost-Aziatische oorlog om de hoofden der Japansche legeraanvoerders gevlochten heeft. In het navolgende zullen wij die operatiën in grove trekken behan delen. In bijzonderheden afdalen is ons onmogelijk: in de eerste plaats stuitten wij ook hierbij dikwerf op belangrijke tegenstrijdigheden, terwijl het in de tweede plaats ons niet mocht gelukken, voldoend be trouwbare topographische kaarten van het operatietooneol te verkrijgen. Wij verwijzen de lezers derhalve naar de schets, voorkomende in de 7e aflevering van dit tijdschrift, welke voldoende is om de oorlogs handelingen te volgen. (1) (1) De ligging van enkele plaatsen, welke in den tekst zullen voorkomen, en die op de schets niet zijn aangegeven, is de volgende: Koengivasai midden tusschen en op de lijn welke Nioelsjoean en Haitsjing verbindt; Daisekikyo ter hoogte van Jing-tse-kou op de operatielijn HaitsjitigKaipingSiot- moetsjing ter plaatse waar de operatielijn het Fensjoeilinq snijdt; Siu-Yende onbe schreven plaats N. W. van TakoesjangAntongy een plaatsje aan de Jaloe-monding ten Zuiden van Kioelien-tsjingOp sommige kaarten komt Nioetsjoean voor aan den linker-Liau-oe v er.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 330