310 staat bij ons vast, dat toch inderdaad pogingen tot het forceeren der engte met ongelukkig gevolg zijn aangewend. (1) De 5® divisie heeft toen, behalve tot bezetting der etapeplaatsen, als rechterflankdekking gediend voor de 3® divisie, welke den marsch, zooals we straks zien zullen, in Westelijke richting ondernam. De taak dier dekking was zwaar en de commandant der 10® brigade, Tatsoemi heeft zich bij de verschillende handelingen uit den kleinen oorlog zoo meesterlijk gedragen, dat hem na den oorlog de hulde van het Japansche volk in den bijnaam van Napoleon gebracht werd. Aauvankelijk begaf Tatsoemi zich op marsch, ten einde de vereeniging der legers vau Liau-jang (centrum) en de Amoer te beletten, doch toen daarvoor geene vrees meer gekoesterd behoefde te worden, wendde hij zich tegen generaal Jieh, welke ToeDghoeantsjing bedreigde. Deze plaats had eene geringe bezettingde hoofdmacht toch was reeds op marsch, en het was een bloedig gevecht, waarin de 10® brigade den Tartaren-aanval afwees, en het leger noodzaakte in de bergen de wijk te nemen. Door het energiek optreden van Tatsoemi, door zijne snelle en handige manoeuvres belette hij het Zuidwaarts doordringen der Noordelijke troepen, beschermde hij de verbindingen en maakte het ageeren van de hoofdmacht mogelijk. Deze, de 3® divisie, onder bevel van den generaal Katsoera (5e brigade Osaka, b® Osima) had in drie colonnes den marsch in Westelijke richting aanvaard. De weinige hulpbronnen van het land maakten deze detacheeringen weuscheiijk en het gevolg heeft bewezeu, dat de gevaren, om partieel geslagen te worden, niet groot waren. De verschil lende afdeelingen ontmoetten slechts niet noemenswaardigen tegenstand van zwakke benden, welke de door te trekken streek onveilig maakten. (1) Yon Löbtll's Jahresbericlite zeggen alleen dit: Der 5e Division war es nicht gelungen Liao-Yang zu erreiehen; terwijl de door den Fransehen generalen staf geredigeerde Revue zich volgenderwjjze uitdrukt: Quant a Mukden, la ville sainte, qui devait exeroer une eertaino attraction sur 1' esprit des Japonais, il semble que le maréchal Yamagata se soit laissé tenter tout d'abord par eet objectif. The Army and Navy Gazette schrijft dit:the Chinese having fallen baok to a pass in the Mo-Thien-Ling Hills on the road to Liao-Yang. Here General Nieh reported, that he was attacked bij the Japanese on Nov. 11 and again on the 12th, but that on each occasion he repulsed the attack, and on the last occasion followed up his success bij an advance towards Feng-Hwang-Tcheng. Ontzettend vage raededeelingen

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 333