318 Na een bombardement van twee uren (10 tot 12) verlieten de verdedigers hunne stellingen en trokken in de stad terug. Tegelijker tijd drongen de stormcolonnes voorwaarts. Toen echter ontstond een hardnekkig gevecht, dat bijna tien uur duurde, het bloedigste, dat waarschijnlijk in Mantsjoerije geleverd is. Wij dachten bij de lezing der berichten daarvan onwillekeurig aan de talrijke episoden, waaraan de oorlog van 1870 zoo rijk is, het was, als ware de wanhoop ten top gestegen, als wilde China nu ten laatste voet voor voet het terrein ontruimen, als voelde het berouw dit eertijds schier onverdedigd den overwinnaars in handen te hebben gegeven. In de nauwe straten vormde elk huis een nieuwe vesting en eerst te 11 uur in den avond hield het bloedbad op en was de tegenstand gebroken. Gedurende den nacht ontvluchtten velen, doch vijf honderd Chi- neezen gaven zich aan de overwinnaars over. Toen de dageraad aan brak, werden bij de 2000 lijken van Chineezen gevonden, waaronder vele officieren. De verliezen der Japanners bedroegen 206 man, waaruit ten duidelijkste de groote inferioriteit der Chineesche vuur- discipline, zoowel als van hunne bewapening blijken kan: anders toch hadden de verliezen der overwinnaars veel aanzienlijker moeten zijn. Inname van Jingtsekon JingkouYingtsuen Thiëngtsjoeantai (Tienchwangtai) op 9 Maart. Zooals in het operatieplan stond aangegeven, richtte zich del6 di visie tegen Jingtsekou, de bevestigde havenstad van Nioetsjoean, nadat de bezetting dier stad te voren een uitval op de Japansche stellingen gedaan had (4 Maart), doch met groote verliezen was teruggeslagen. De aanvaller, welke langs den strandweg oprukte, had geen moei lijke taak; de kustbatterijeu vielen reeds spoedig en ook de tegen stand van de Chineesche troepen, welke eene stelling hadden ingeno men aan de Zuid- en Oostzijde der stad, was weldra gebroken. Yan een stand houden in de stad zelve was geen sprake en in wanorde vluchtten de troepen over de dichtgevroren Liau, zich terugtrekkende op Thiëngtsjoeantai, eene stad op den rechteroever ten W. van Nioetsjoean gelegen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 341