328 Wel vindt men op onderscheidene plaatsen juiste beginselen gehul digd en behartigenswaardige wenken, doch de wijze, waarop zij over het algemeen voorkomen, geeft den indruk, alsof de oorlog tegen den Inlandschen vijand voor ons van secundair, dien tegen den Europee- schen van primair belang beschouwd wordt. Het schijnt alsof de stelling is aangenomen, dat geschiktheid voor den oorlog tegen den Europeeschen, van zelf in zich sluit geschikt heid voor den strijd tegen den Inlandschen vijand. Toch zoude ik liever het omgekeerde te bewijzen hebben, al gaat dit dan ook evenmin in al zijn gestrengheid door. Eene andere fout in het Voorschrift is deze, dat het dikwerf te veel voorschrijft, te diep grijpt in de details. Vooral is dit het geval bij het aanvallend gevecht der compagnie. Zien wij wat in dat reglement alzoo over het gevecht wordt gezegd. In 5 leest men dat slechts algemeene regels voor de wijze van aanval en verdediging zullen worden gegeven. Voorzeker een loffelijk voornemen. Het is evenwel jammer dat dit plan met te weinig consequentie is uitgevoerd, zoodat menigmaal geen plaats overblijft voor zelfstandigheid en eigen oordeel. Volgens diezelfde paragraaf is verder, behoudens in de afzonderlijk genoemde gevallen, als grondslag aangenomen, dat het gevecht op open terrein plaats heeft. Deze grondslag is minder gelukkig gekozen, want de aanval over open terrein op een (b.v. Europeeschen) vijand, was reeds in 1886 jaar waarin het Voorschrift werd uitgegeven een hoogst beden kelijke zaak en is dit thans in nog veel grooter mate. Het Voorschrift neemt een zeer moeielijk, ja onmogelijk geval tot voorbeeld, een, dat in de werkelijkheid door elk aanvoerder zal worden vermeden, edoch het maakt er zich dan ook wel wat makkelijk af. Ten minste, wordt over open terrein een vijand ooit zóó aange vallen, als in de 2834, veel te gedetailleerd trouwens, is aange geven, dan zijn de gevolgen voor den aanvaller bij voorbaat als jam merlijk te beschouwen. Over open terrein een frontaanval zonder bedreiging van vijande lijke vleugels, flanken of rug, is eene onderneming, die men liefst achterwege moet laten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 351