329 Zelfs tegenover een Inlandschen vijand, met zijn zooveel minder gevaarlijke vuurwapenen, ware het roekeloosheid. Zóó iets te geven als voorbeeld of vorm, kan niet goed zijn. "Wil men in eenig voorschrift de wijze van aanval aangeven, dan moet de zaak van uit een meer algemeen standpunt beschouwd en behandeld worden. Het goede voornemen opgevat in 5 is vooral hier uit het oog verloren. Hoezeer ook de regelen voor het gevecht principieel dezelfde mogen zijn in den strijd tegen een Europeeschen als in dien tegen een In landschen tegenstander, toch bestaat er aanmerkelijk verschil in de wijze waarop men tegenover den een of den ander optreedt en het doel tracht te bereiken. Zoo zal men b.v. tegenover een Europeeschen vijand reeds op grooten afstand de gesloten afdeelingen moeten oplossen, daar deze binnen een vrij uitgebreide zóne onbestaanbaar zijnvooral op het terrein, zooals onze grondslag uitmaakt! Tegenover een Inlandschen verdediger daarentegen moet men met gesloten afdeelingen tot zeer dicht voor, ja zoo mogelijk, tot in zijne stelling komen. Kan men tegenover een Inlandschen vijand nog dikwerf zonder artillerie of cavalerie aanvallend optreden, tegenover een Europeeschen is dit thans eene hopelooze onderneming, zelfs dan nog als ook de verdediger niet over die hulp wapens beschikt, want de vuurkracht der infanterie is tegenwoordig te groot. Moet dus een aanval op eeu Europeeschen vijand, om kans van slagen te hebben, door artillerie steeds krachtig worden voorbereid, tegenover den Inlandschen is dit, hoe wenschelijk ook, toch niet immer zoo gebiedend noodzakelijk. Neemt men nog in aanmerking de vechtwijze van Indische volken met hunne woeste aanvallen, hunne plotselinge verschijning en even plotselinge verdwijning en andere verrassingen, dan hoop ik, dat het mij moge gelukt zijn den lezer te overtuigen, dat tusschen het gevecht met een Europeeschen en dat met een Inlandschen vijand, zooveel verschil bestaat, dat daarmede bij de opleiding van den troep ernstig rekening moet worden gehouden; dat die beide wijzen van oorlog-

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 352