332 gevallen en niet het minst door het te veel treden in de details der uitvoering van den aanval, ziet men bij onze oefeningen gewrongen, onnatuurlijke toestanden. Zoo bijvoorbeeld de altijd verspreide groepen, in flagranten strijd met het „serrez les rangs" ons zoo gebiedend voorgehouden door het karakter van den strijd tegen Zoeloe's! In de werkelijkheid vindt onze theorie dan ook weinig of geen toepassing. Maar. mag men vragen, als men in de practijk zich niet stoort aan de theorie en trots eenig voorschrift, eigen inzichten volgt, bewijst dit dan veelal niet dat de theorie niet deugt? Dat zij, als in het hier behandelde geval, nu eens het onmogelijke wil, dan weder te weinig rekening houdt met factoren, die in den strijd hunne werking doen gevoelen Bij het stellen van regels voor het gevecht, moet vermeden worden het treden in détails en vooral worden bedacht, dat als de hoofdfac tor optreedt, de tegenwerking des vijands, het uit is met onnatuur lijke of onpractische vormen en bewegingen, al waren die ook in een dozijn reglementen voorgeschreven; dat van af dit oogenblik slechts de persoonlijke hoedanigheden des aanvoerders en de geschiktheid van den troep op den uitslag overwegenden invloed uitoefenen; dat de détails der wijze: „hoe", van ondergeschikt belang zijn en niet kunnen, niet mogen worden gereglementeerd. De vredesoefeningen zijn immers daar tot aankweeking van aanvoer ders berekend voor hunne taak en van wie men waarborg krijgt dat hunne handelingen niet zullen indruischen tegen het gezond verstand Eene algemeene aanwijzing van den loop van den aanval is voldoen de; de aanvoerder regelt de détails naar de omstandigheden. Hier door wordt zelfstandigheid aangekweekt. Een vooraf minutieus uitgeplozen voorschrift past op geen enkel geval en kan in de werkelijkheid nooit worden opgevolgd; de troep ziet voor den vijand een andere wijze van optreden dan op het oefeningsveld en verliest het vertrouwen in en den eerbied voor de reglementen. Zooals wij boven zagen, moet de vijand, kort voor de stormloop wordt aangevangen, begroet worden met een krachtig vuur. Het doel van het vuur is tweeledig.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 355