339 Bij onderlinge vergelijking van de redactie der art. 95 en 96 C. W., en raadpleging der bronnen, waaraan die artikelen zijn ontleend, komt men echter tot eene geheele andere conclusie. Ten einde dit duidelijk te doen uitkomen zij het ons vergund hier onder een overzicht van die bronnen te laten volgen: Reglement 1799. II. 3, 3Een officier die opzettelijk verzuimt of uitdrukkelijk weigertde orders van degenen, die boven hem gesteld zijn, naar te komen, ot zich daartegen met woorden verzet, zal des wegens met cassatie gestraft worden. 4. Een onderofficier of gemeen militair, die opzettelijk verzuimt, of aan zijnen officier of onderofficier uitdrukkelijk weigertden hem aanbevolen dienst waar te nemen, of zich daartegen met icoorden verzetzal gestraft worden met eene gevangenis te water en te brood, voor den tijd van acht dagen, waarvan hij de vier laatste aan de eene hand en voet, in den vierden schakel zal zijn gesloten; zullende hij bovendien, de om standigheden zulks mede brengende, met een briefje uit 's lands dienst worden ontslagen, en onbekwaam worden verklaard, om het land in den tijd van zes jaren als militair te kunnen dienen. 5. Wanneer zulk eene opzettelijke desobedientie gebeurt in den tijd van oorlog, in eene affaire tegen den vijand, of in eene plaats welke dadelijk belegerd, of in staat van beleg gesteldis, zal de delinquant, hetzij dezelve een officier, onderofficier of gemeene is, met den dood gestraft worden. Ontwerp) 1807. IV. 4: Een officier, die opzettelijk verzuimt of uitdruk kelijk weigert, de orders van degenen, die boven hem gesteld zijn, in dienst zaken naar te komen, of zich daartegen met woorden verzet, zal deswege met cassatie en infamie, en zelfs met den dood gestraft worden, naar exigentie van omsrandighed- n. 5. Zoo een onderofficier of gemeen militair opzettelijk mocht verzuimen, of aan zijnen superieuren, officier of onderofficier, uitdrukkelijk mocht weigeren, den hem aanbevolen dienst waar te nemen, of zich daartegen met woorden verzetzal de zoodanige deswegens met arrest bij den geweldigen provoost te water en te brood voor den tijd van acht dagen, waarvan hij de vier laatste aan de eene hand en voet zal zijn gesloten, in den vierden schakel, worden gestraft, en bovendien met een briefje van ontslag weggezonden of voor schelm uit 's Konings dienst wegge jaagd worden. Zullende ook naar exigentie van zaken en omstandigheden, de delinquant kunnen gestraft worden met den dood. 6. Gelijkluidend aan Reglement 1799. II. 3, 5. Ontwerp 1808. XIII. 12: Zoo een militair opzettelijk mocht verzui men of aan zijnen superieur uitdrukkelijk weigeren den hem bevolen

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 362