346 haalde aanmaningen, de dader bij zijne weigering blijft volharden. Ook een voorwaardelijke weigering, om aan een gegeven order te gehoorzamen, ia strafbaar volgens artikel 95 C. W., indien althans aan die order niet wordt voldaan. Zoo maakt zich schuldig aan dienstweigering een militair, die met andere gecommandeerd zijnde tot het verrichten van een corvee, wei gert daarmede te beginnen, omdat hij wachten wil totdat de andere manschappen zouden gekomen zijn en, na gebleken volharding in zijn verzet, deswege in arrest is gesteld. Uit al het boven ontwikkelde heeft men kunnen zien, dat art. 95 eigenlijk alleen voorziet in het geval van met opzet geschiedende, geheele of gedeeltelijke, voorwaardelijke of onvoorwaardelijke dienst- ver zaking. Schending van den plicht tot gehoorzaamheid kan evenwel ook nog plaats hebben door opzettelijke overschrijding van een dienstbevel. Zeer juist merkt het reeds aangehaald ontwerp nieuw C. W. te dien aanzien op, dat de handeling van hem, die eigenmachtig en ter kwader trouw een hem gegeven bevel overschrijdt, in sommige geval len de bron wezen kan van nog grootere rampen, dan de algeheele nalating na zich had kunnen slepen. Strikt genomen zou een dergelijke wandaad evenwel ongestraft moeten blijven, omdat ons artikel daarin niet uitdrukkelijk voorziet. Het komt ons evenwel voor, dat ook deze soort van ongehoorzaam heid onder het bereik van art. 95 C. W. zal kunnen worden gebracht met toepassing van art. 17 ibid. II. Omtrent het tweede element van de strafbare dienstweigering kun nen wij kort zijn. In het eerste gedeelte van dit opstel is reeds medegedeeld, dat en waarom de orders, bedoeld bij art. 95 C. W., betrekking moeten heb ben tot den dienstwat, in algemeenen zin onder dienstbevel ver staan moet wordenin hoeverre de vraag, of het bevel al dan niet bevoegdelijk gegeven werd, van invloed kan zijn op de beoordee ling van de strafbaarheid van den dader; en eindelijk, dat het voor

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 369