350 zou bovendien het voordeel hebben beter door staalplaten te dringen, vooral tegen schuinstaande, omdat de harde puntkogels daartegen afglijdenook zou de uitwerking op cavalerie meer afdoende zijn. In N°. X der vertalingen en overdrukken, uitgegeven door de Yereeniging ter beoefening van de krijgswetenschap„Het werk en het materieel der ambulance in tijd van vrede en van oorlog" leest men op pag. 52: Het kan echter zijn, dat de chirurgijn-generaal von Bardeleben van het Duitsche leger gelijk heeft, wanneer hij voorziet, dat er geen gewonden meer zullen zijn, en in zijn blijmoedige overtuiging, dat de nieuwe projectielen ieder onmiddellijk zullen dooden. De uitkomsten der proeven, het vorig jaar in Duitschland genomen, strooken meer met deze laatste opvattinghierover vindt men in de onlangs verschenen Jahresberichte het volgende vermeld. Over de uitwerking en de beteekenis op militair heelkundig gebied der nieuwe draagbare vuurwapens heerschten tot nu toe verschillende denkbeelden een voordracht van den Oberstabsarzt Schjerning, op het Internationaal Congres in 1894 te Rome gehouden, geeft daaromtrent nieuwe inzichten. Het Deutsche Hedizinische Wochenschrift (1894 N°. 24) bevat een opstel van den Oberstabsarzt Dr. Yillaret over deze voordracht, dat hieronder volgthet betrof proeven, genomen met het kleinkaliber geweer, waarbij de vroegere gemaakte fouten vermeden waren geworden. „Door gebrek aan groote schietterreinen gebruikte men vroeger verminderde ladingen, in reden van de grootte van den voorgestelden afstand en meende, dat men bijv. met een halve lading op een bepaalden afstand een verwonding teweegbracht, welke in in- en extensiteit gelijk was aan die, welke met volle lading op een veel grooteren, ten naaste bij op den dubbelen afstand zou verkregen zijn. Men bedacht niet, dat het projectiel op den werkelijken afstand bij volle lading een anderen invalshoek heeft dan op den gebruikten afstand met verminderde lading. De voortdrijvende kracht der lading en de tegenstand, dien het projectiel van af het oogenblik dat het den loop verlaat tot het doel te overwinnen heeft, zijn in den regel niet dezelfdeintegendeel, deze verschillen bij ieder schot. Het is moeilijk om zelfs met benaderde nauwkeurigheid te berekenen in welke verhouding voortdrijvende kracht en afstand verminderd moeten worden, om op een gegeven punt dezelfde vermin-

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 373