356 Tot Corporaal werden benoemd oude soldaten, die weleer lanspesaad waren geweest en om eenige dappere daad dien rang verdienden. De Corporaal had tot taak de aldergevaarlijkste schildwachten op post te geleijden, de Meubelen van de Hooftwacht te versorgen en met den blooten Degen in de Vuijst, het Woord te ontfangen van ieder, dien de schildwachten van sijn corps de garde staande hielden. De Lanspesaad, ook wel Apointé of Gevrijde genoemd, ontving meer soldij dan de gemeene soldaat en had o. a. tot taak, de minder gevaarlijke schildwachten op post te brengen. De Tamboer eindelijk, die door het Gerucht van sijn Trommel de sol daten tot hun plicht vermaande, sloeg: de Chamade, als er iemand moest geroepen worden en den Ban, als een nieuwe Ordre gepubliceert, een nieuw lieutenant aangenomen of als een soldaat gekastijd moest worden. Eenige compagnieën vormden het regiment. Bij den staf van een regiment waren aanwezig de Colonel, de Lieutenant-Colonel de Majoor, de Ondermajoor, de Marschalk der Logementen, de Aumonier of Armenbesorger, de Tamboermajoor, de Prevost, de Prevost-lieutenant, de Greffier, de Chirurgin, de Geleij ds-commissarissen, de Schutteren en de Scherprechter. De Colonel moest weesen een rijk man van Aansien en Respect, die sijn Capiteijnen absolutelijk commandeerde; de Lieutenant-Colonel een man, die door sijn deftige Daaden uitmuntte; de Majoor een ongemeen wakker officier. Had de Majoor bijsonderlijk zorg te draagen over de Siecken en Gequetsten ten dage des strijds moest hij te paard zitten, om dus te bereijdveerdiger te zijn tot het uijtvoeren der Orderen van sijn colonel, soo om het Kegiment te doen aannaderen of terugdeijnsen, als om de Gevloodene, in cas van Rupture, weder bijeen te zamelen. De Ondermajoor, gevende sijn Raam genoeg te kennen, dat het een Per soon van bijsondere Waardigheijt moest sijn, verving bij afweesen den Majoor. De Marschalk der Logementen had de besorging over de logeering

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 379