26 De neutrale mogendheden. Het is niet te verwonderen, dat de krijg eene levendige belang stelling bij de verschillende mogendheden heeft opgewekt. Het handhaven toch van het status quo in Oost-Azië is van niet geringe beteekenis. Tot heden werd Korea door de staten nu eens als vazal, dan weder als zelfstandig rijk beschouwd, al naarmate dit in de gegeven omstandigheden het beste met zjjne belangen was overeen te brengen. In naam is Korea echter zelfstandig en van den aanvang des oorlogs was gemakkelijk in te zien, dat de autonomie van het Schiereiland onder den invloed der mogendheden eene der voorwaarden van den vrede zou worden. De Groote Oceaan heeft uit een politiek en handelsoogpunt de laatste jaren zeer in beteekenis toegenomengeen wonder, dat Amerika, hetwelk deze zee eigenlijk beschouwt als tot de Nieuwe Wereld te behooren, al zijne krachten inspant om haar te beheer- schen, althans evenwicht te houden met den steeds toenemenden Russisehen en Engelschen invloed. Rusland van zijn kant, wiens Zuidelijkste haven Wladiwostock gedurende zeker vier maandeD van het jaar onbruikbaar is, is belust op het bezit van eene altijd vrije haven, zooals Port-Lazareff,die tevens het eirdpunt zou moeten vormen van den toekomstigen Trans- Siberischen spoorweg. En het behoelt geen betoog, dat Er geland alle middelen in het werk stelt, om eene blijvende vestiging te ver krijgen op Port-Hamilton, uit een strategisch oogpunt zoo uitstekend gelegen. Op het oogenblik zijn ongeveer een twintigtal Chineesche han delsplaatsen voor het verkeer geopend: de beveiliging der in deze steden gevestigde vreemdelingen en vooral in Nioetsjoean, Tien-Sin Hankau en Shanghai treft men reeds vele Europeesche nederzet tingen aan deed den blik van Europa naar het Oosten wenden. Talrijke eskaders van Engeland, Rusland, Duitechland, Frankrijk en de Vereenigde Staten hielden gedurende den loop der vijandelijkheden een wakend oog. De houding der neutrale mogendheden komt later bij de behan deling der Europeesche interventie nog in het kort ter sprake; nu

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 37