383 Wei-hai-wei leverde eene voortreffelijke operatiebasis op den tocht naar Peking; het Sjantoeng-schiereiland biedt minder hinderpalen en daar meester beheerscht Japan het keizer-kanaal, den grooten toevoerweg voor graan en andere levensmiddelen naar de hoofdstad. Ook in dit opzicht is Wei-hai-wei derhalve gunstig strategisch gelegen. Redenen te over, om tot een aanslag op dit marinestation te besluiten. De stelling van Wei-hai-wei dikwerf onneembaar geheeten bestaat uit twee gedeelten: de versterkingen ter zee, welke verreweg de voornaamste zijn, en die aan de landzijde. De eerste zijn gelegen op het twee mijlen lange eiland Lioekoeng(tau) met het West daar- van liggende eilandje Hoeang en het bezuiden de Z. Oostpunt lig gende Zhih. Het groote eiland heeft twee forten: Westhoofd en Z.-O.-hoofd, terwijl het fort op Hoeang met Lioekoeogtau in gemeen schap staat. Voorts staan op laatstgenoemd eiland eene zeevaart kundige en eene artillerieschool, een signaal, een toren voor electrisch licht, een hospitaal, kolenmagazijnen en de huizen der scheepsbouwers, welke vreemdelingen zijn. Behalve de beide forten zijn op de heu velen, welke uit het eiiand oprijzen, zes batterijen opgeworpen, alle met snelvuurgeschut bewapend. Op het eilandje Zhih ligt het fort van dien naam. Tusschen genoemde eilanden en het vasteland, dat er als een halve maan om heen ligt, bevindt zich de haven met hare beide uitgangen. Zij was geheel afgesloten door torpedo's en ver sperringenin den Noordelijken uitgang eene dubbele rij gezonken vaartuigen, in den Oostelijken eene drijvende versperring. Deze be stond uit balken van 4 Meter lengte bij eene zwaarte van 15 cM. op onderlinge afstanden van 60 cM.zij waren in het midden en aan de beide uiteinden verbonden door zware stalen staven van 10 cM., ter wijl de versperring op afstanden van 10 Meter door zware kettingen aan ankers verzekerd was. Twee rijen torpedo's sloten verder beide uitgangen. Op het vasteland liggen de forten ter bestrijking der havenin gangen, evenals die op het eiland met Krupp- en Armstronggeschut bewapend. Behalve die hadden de Ghineezen voornamelijk op de heu velrijen van Potsjihiaisoe tal van borstweringen opgeworpen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 410