385 Het was in den namiddag van den 10en Januari 1895, dat ruim 50 transportschepen Oejina, de haven Van Hirosjima, verlieten om koers te zetten naar Talienhoan. Geheel in stilte waren de 2e divisie, welke haar hoofdkwartier te Sendoi had en de 11® brigade (tot de 6e Kumamoto divisie behoorende) voor het transport gereed gemaakt. De myriaden eilanden in de binnenzee, waaraan Oejina ligt, beveiligen haar en sedert de staat van beleg is afgekondigd, bemerkt de buitenwereld niets van de krijgstoerustingen. Zoo was het mogelijk, dat vóór zulks door de telegraaf over alle deelen der wereld verspreid was, onverwacht de transportvloot uitstoomde, die in den vroegen morgen van den 14en in de Talienhoan-baai ankerde. Aldaar nam de maarschalk, Graaf Ojama, de man van Port-Arthur, het bevel van dit nieuwe zoogenaamde 3e legerkorps op zich, dat in waar heid slechts een gedeelte, eene aanvulling van de 2e armee was. (1) De 2e divisie onder commando van den luitenant-generaal Baron Sakoema bestond uit de 3e brigade, commandant generaal-majoor Jamagoetsji (4e en 16e Inf. regt.) en de 4e brigade, generaal-majoor Prins Poesjimi (5e en 17e Inf. regt), terwijl de lle brigade (13e en 23e Inf. regt.) gecommandeerd werd door wijlen generaal-majoor Odera, den gewezen chef van den staf van generaal Jamaji bij den aanval op Port-Arthur. Niettegenstaande slechts eene brigade der 6e divisie aan de ope- ratiën deelnam (behalve de infanterie, enkele afdeelingen van andere wapens en diensten), was de divisiecommandant luitenant-generaal Koeroki eveneens aanwezig. Op den 19en was de geheele macht, ter sterkte van bijna 25000 man, in de Talienhoan-baai ingescheept, terwijl een oorlogsstoomer, de Jajijama, welke ter verkenning was vooruitgezonden, rapporteerde, dat niets scheen te wijzen op een voornemen van Chineesche zijde om de wijkplaats Wei-hai-wei te verlaten. Dien dag koos het le echelon, bestaande uit een negentiental transport vaartuigen, zee, den volgenden dag door de beide andere echelons, res pectievelijk ter sterkte van 15 en 16 schepen, gevolgd de afstand tot het (1) De le divisie en de 12e brigade der 6e divisie hadden op Liautong geopereerd, terwijl de 2e divisie en de lie brigade der 6e divisie nu voor Sjantoeng bestemd waren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 412