386 uitgekozen landingspunt bedraagt ongeveer 110 knoopen. De opperbevel hebber en het hoofdkwartier hadden zich bij het 2e echelon ingescheept. Vice-admiraal Ito, die met de geheele vloot den overtocht beschermde, had uitgebreide instructiën gegeven, voor het geval van vijandelijke zijde offensief zou worden opgetreden: mocht de ontmoeting in open zee plaats grijpen, dan waren het hoofd- en eerste vliegende eskader, benevens de geheele torpedovloot aangewezen om aanvallend op te treden, terwijl het 3® vliegende eskader de dekking op zich zoude nemen. Was de Joengtsjing-baai bereikt, dan zouden hoofd-, l®en 2® vliegende eskader en de torpedovloot de havenuitgangen van Wei-hai-wei afsluiten, ten einde een uitkomen der Chineesche oorlogs schepen te beletten. Des nachts was de stelling meer Oostwaarts, terwijl de bezetting der havenuitgangen alleen aan een gedeelte der torpedobooten was opgedragen. Yoorts werd vóór het embarqueeren der troepen het le vliegende eskader naar Tengtsjoe (Tangchow) gezonden, ten einde door eene schijnvertooning de Chineezen in den waan te brengen, dat de aanval tegen dit punt bedoeld was. Ook nog gedurende de landing werden de forten om deze plaats door genoemd eskader onder vuur genomen. In den vroegen morgen van den 20en kwam het eerste transport in de Joengtsjing-baai aan, voorafgegaan door de Jajijama, welke enkele granaten op het strand geworpen had. Een zware, uitslaande brand was daarvan het gevolg: de landingsplaats was dicht bewoond, en onmiddellijk werden eenige sloepen bemand en uitgezet, ten einde de telegraphische gemeenschap af te snijden. Eenige honderden Chineezen, welke, gedekt achter boomen, de booten met een goed ge richt vuur begroetten, maakten de nadering aanvankelijk onmogelijk en eerst nadat zij door het vuur van de Jajijama verstrooid waren, kon de landing plaats hebben en werd als eerste doelwit de tele graaflijn verwoest. Toch was het bericht van de nadering der Japanners reeds overgeseind. Nabij Siausitsjoeang, een gehucht, dat het dichtst bij de landings plaats (1) gelegen is, hadden de Chineezen een paar borstweringen (1) Verscheidene opnemingsvaartuigen hadden sedert maanden langs de kusten gekruist, en alle gezagvoerders van schepen waren kortelings van geheel nieuwe kaarten

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 413