400 torpedo's van bijkomstige beteekenis en een onzeker oorlogswapen noemden. Wat kanonnen in drie dagen niet hebben vermocht, heeft de torpedo in eene seconde gedaan. En afgescheiden van technische overwegingen, boezemen de dapperheid en de onvervaardheid, waarmede de torpedoaanval uitgevoerd is, der Engelsche marine de hartelijkste bewondering in. Vijftien graden koude onder nul is genoeg om den moed en het leven van den kordaatsten man uit te vriezen, maar de officieren en manschappen van de Japansche vloot hebben getoond van de bovenste plank te zijn, en iets gedaan, wat zij zich altijd met den grootsten trots mogen herinneren." Met het ondergaan van de Ting-joeën, de Wei-joeën en de Lai- joeën was de kracht des verdedigers voor een groot deel gebroken. Ook de andere schepen hadden reeds min of meer belangrijk letsel bekomen; verscheidene kanonnen waren reeds gedemonteerd. Toch gaven zij den strijd nog niet op en admiraal Ting, die den last had gegeven om vechtende te sneven, deed zijn ouden naam gestand. De 7e was door admiraal Ito voor den algemeenen aanval aan gewezen het hoofd- en le vliegende eskader zouden de forten 13 en 14, de overige eskaders het fort Zhih als doel nemen. Te 7 u. 20 v. m. werd het vuur door de Tsjioda geopend. Zoowel Westhoofd als de Chineesche pantserschepen antwoordden. De vliegende eskaders ma noeuvreerden in één lijn langs Lioekoengtau, telkens, zoodra zij op 4500 M. tegenover een der forten gekomen waren, hunne kanonnen afvurende. De Foeso werd door eene granaat getroffen, welke een groot gat maakte, één man doodde en zes anderen verwondde. Een buskruitmagazijn op Zhih werd in brand geschoten en een kanon aldaar gedemonteerd. Verborgen door den dichten rook, die het gevechtsveld overdekte, trachtte eene torpedoflotielje. de haven te ontvluchten. Zij werd echter spoedig gesignaleerd en het le eskader, waaronder de Josjino zette haar onmiddellijk na. Terecht noemt de Ulustrirte Zeitung (1) deze jacht eene belangrijke episode. (1) No. 2699. Men zegt, dat de torpedobooten ontvluchtten, terwijl hare comman danten krijgsraad hielden met admiraal Ting. ISen aardig staaltje van discipline, indien dit bericht juist is!

Indisch Militair Tijdschrift | 1895 | | pagina 427